طراحی و معماری ساختمان مسکونی عظیمیه کرج از فربد مهراز در کرج

معمار مسئول: فربد مهراز

موقعیت: ایران، کرج

تیم طراحی: محمد محمدزاده، زینب عمران، حسین محمدزاده، نرگس صمدی، نسترن تیلیمی، نوشین محمدی

شرح پروژه

باتوجه به ظرفیت ساختمان و تعداد ساکنین طراحی ورودی از اهمیت بالایی برخوردار است. بر خلاف ساختمان های معمول، درب ورودی پیاده به جای قرارگرفتن بر جداره شمالی با یک عقب نشینی مناسب و ایجاد پیش فضای ورودی نیمه باز در قسمت غربی این فضا قرارگرفته است. پیش فضای ورودی دارای پله های وسیع ترکیب شده با فلاور باکس هاست که علاوه بر ایجاد جذابیت بصری افراد پیاده را به سمت درب ورودی هدایت می کند.

فضای لابی دارای یک پیش فضای ورودی با دید محدود به لابی اصلی است که فضای قرارگیری لابی من در این پیش ورودی در نظر گرفته شده است. دسترسی به سالن اجتماعات و اتاق مدیریت هم از این فضا در نظر گرفته شده است تا در ارتباط با لابی من قرار بگیرد. پنجره های سالن اجتماعات با یک عقب نشینی و در جداره های شرقی و غربی قرارگرفته است و بین شیشه ها فضای سبز طراحی شده است. این کار باعث می شود تا در عین ورود نور دید از پیاده رو به این فضا محدود شود.

سوییت سرایداری در بخش جنوبی قرار گرفته تا نور و تهویه لازم برای آن از سمت حیاط تعبیه شود. مطابق با خواسته کارفرما هر طبقه شامل ده واحد است. ۴ واحد ۱۲۵ متری، ۲واحد ۱۱۰ متری و ۴واحد ۷۵ متری طراحی شده است. پلان طبقات تقریبا به صورت متقارن طراحی شده است که این امر باعث کاهش پیچیدگی و در نتیجه کاهش نسبی هزینه و زمان ساخت می شود.

واحدهای بخش شمالی از بخش جنوبی به وسیله فضای مشاعات کاملا تکفیک شده است تا با وجود ده واحد در هر طبقه از احتمال ایجاد مزاحمت یک واحد برای سایرین کاسته شود. با توجه به خواست کارفرما نمای این پروژه مدرن طراحی شده است. متریال در نظر گرفته شده برای این پروژه ترکیب سنگ و آجر می باشد که هم با بافت همجوار تناسب داشته باشد و هم اقتصادی باشد.

در طراحی پلان واحد ها سعی شده برای هر واحد فضایی به عنوان تراس درنظر گرفته شود. نوار های عمودی موجود در نما به صورتی جایگذاری و طراحی شده اند که اولا به دلیل عریض بودن نمای پروژه از المان های عمودی برای مرتفع تر نشان دادن نما استفاده شود. در وهله دوم با استفاده از این المان ها فضای بین تراس دو همسایه را از هم تفکیک کرده و در تراس هر واحد فضایی با دید محدودتر برای قرارگیری باربیکیو و فلاور باکس ایجاد شود.

خط معمار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ