طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

طراحی و معماری ساختمان اداری ۲۳ از علیرضا سه ده زاده در تهران

32

معمار مسئول: علیرضا سه ده زاده

موقعیت: ایران، تهران

مساحت زمین: ۶۰۰ مترمربع

مساحت زیربنا: ۳۶۰۰ مترمربع

مشاور سازه: مهندسین مشاور ایستا سازه تسنیم

عکاس: محمد حسن اتفاق

سال: ۱۳۹۹

شرح پروژه

در این بخش از معماری و زندگی قصد بررسی یک نمونه معماری ساختمان اداری را داریم. پروژه ی حاضر شامل طراحی و معماری ساختمان اداری ۲۳ می باشد که در کوچه ی شهریار واقع در خیابان شیراز شمالی تهران قرار داشته و توسط معمار ایرانی، علیرضا سه ده زاده طراحی شده است. این مجتمع اداری دارای ۶ طبقه ی تک واحدی با مساحت ۱۹۶۲ مترمربع فضای مفید با کاربری اداری، یک لابی و همچنین دارای چهار طبقه پارکینگ می باشد.

همانطور که طراح اشاره می کند، ساختار اصلی نمای این ساختمان اداری از قرار گرفتن یک ساختمان با کاربری اداری در میان محلی مسکونی با بافتی قدیمی آغاز شد. با توجه به ضوابط و مقررات شهرداری دو طرف نمای جنوبی این ساختمان اداری می بایست پخ هایی با زاویه ۴۵ درجه داشته باشد. از این رو طراح در طراحی نمای آن سعی بر این داشت تا نقاط ضعف موجود (ناهمگونی کاربری با بافت زمینه-پخ‌های طرفین نما) را به شاخصه های اصلی در طراحی نما تبدیل سازند.

علاوه بر این آن ها در جلوی بالکن های های سراسری ضلع جنوبی از قاب های ترکیب فلز و شیشه های رنگی استفاده نمودند. این امر موجب شد تا این که نور داخلی واحدها را تلطیف کرده و همچنین پرسپکتیوهای متفاوتی را در طبقات مشابه اداری ایجاد کنند تا بدین ترتیب حس تازگی و سرزندگی در بنا را تقویت سازند، به طوری که این بنای اداری به میل وافر خود دیده شود. همچنین طراح قصد داشت تا با این کار به یاد سپرده شدن درمیان ساختمان های قدیمی مجاورش را به رخ عابرین بکشد.

اکنون در ادامه معماری و زندگی شما را به دیدن سایر تصاویر پروژه معماری ساختمان اداری ۲۳ دعوت می نماید.

اقتباسی از دانشنامه هنرمعماری – خط معمار

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

commodo consequat. accumsan Sed eget Praesent felis
کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ