طراحی و معماری دفتر مدیریت مجموعه اقامتی علیصدر از دفتر طراحی کامیاب در همدان

معماری: دفتر طراحی کامیاب

معماران مسئول: معین کامیاب، آوا عظیمی

تیم طراحی: پیام طالبی، اشکان پریانفرد، سحر حیدرخانی

موقعیت: ایران، همدان

طراحی و معماری داخلی: معین کامیاب

اجرا: عباس پرچمی

مساحت زمین: ۲۰۰۰ مترمربع

مساخت زیربنا: ۱۰۰ مترمربع

سال: ۱۳۹۷

عکاس پروژه: سعید عسگری

شرح پروژه

در این بخش از معماری و زندگی با معرفی طراحی دفتر مدیریت مجموعه اقامتی علیصدر همراه کاربران گرامی هستیم. این مجموعه اقامتی علیصدر در زمینی با مساحت ۲۰۰۰ متر مربع قرار داشته و دارای بخش هایی چون ویلاهای اقامتی، فضاهای تفریحی و خدماتی در دامنه ی تپه های عباس آباد استان همدان قرار گرفته است. در پروژه فوق با توجه به خواسته های کارفرما در مهم ترین بخش سایت طراحی و اجرای دفتر مدیریت مجموعه جانمایی شد.

همانطور که اشاره شد، پروژه ی حاضر در شهر همدان واقع شده و بافت طبیعی این شهر سالیان درازی است که به عنوان شهر توریستی توجه مردم را به خود جلب کرده است. از این رو در گام نخست روند طراحی، معماران با هدف تامین کلیه نیازهای اعضای مدیریت شاخصه‌های بارز بافت مجاور پروژه را بررسی کرد. آن ها هدف اصلی خود را در این پروژه احترام به بستر قرار داد، طوری که فرم ساختمان موجب آشفتگی در دید و منظر مخاطبین نگردد. با توجه به این که کد ارتفاعی بستر زمین بنا نسبت به معبر اصلی مجاور خود در ضلع شمالی، حدود ۱/۷۰ متر پایین تر است و بدین ترتیب عابرین در حین عبور از مسیر مجاور سایت، حجم کلی بنا و تمامی عوارض موجود در بام پروژه را می توانند ملاحظه نمایند. با توجه به این موضوع طراحی باید به گونه ای صورت می‌گرفت که دید مخاطب با سادگی حجم مواجه شده و معطوف بافت بستر مجاور گردد، بنابراین فرم سقف شیبدار در بهترین حالت ممکن جوابگوی نیاز تیم طراحی بوده است .

به علاوه از آنجا که طبق قوانین مطروحه بنا بایستی از بدنه شریان بالادست خود فاصله گرفته و فاصله ی موجود به صورت گودال باغچه نمودار شده، سقف شیب دار به جهت ایجاد حس یکپارچگی تا مرز مسیر اصلی ادامه یافته است و آب باران را به فضای سبز مجاور مسیر فوقانی هدایت می‌کند. در مسیر طراحی‌، موضوع مهم بعدی، مجاورت ورودی سایت مجموعه با دفتر مدیریت بود که با هدف هدایت مخاطبین به دو مسیر متفاوت تغییر جهت یافته و در همین راستا تلاش بر این بوده است که حجم اصلی ساختمان تحت تاثیر طراحی ورودی به فرم صحیحی دارای گشودگی و عقب رفتگی گردد و احساس دعوت کنندگی را القا کند.

در مراحل بعدی طراحی، دید و منظر بسیار زیبای زیبای دامنه تپه های عباس آباد ایده ایجاد دید پانوراما در جبهه جنوب بنا را تقویت نمود و همچنین به جهت استفاده بهینه از نورهای مناسب، جانمایی گشودگی‌ها در جبهه‌های مناسب و کشیدگی فرم در راستای غربی-شرقی قرار گرفته است. در مجموع باید افزود مبلمان اداری در محدوده های صحیح پلان قرار داده شده و پلان به صورت خوانا و بهینه طراحی گردید.

 

 اقتباسی از دانشنامه هنرمعماری – خط معمار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ