طراحی و معماری خانه ضد آلرژی

0 0

به چه میزان در مورد آلرژی اطلاعات دارید؟ آیا شما نیز با این بیماری درگیر هستید؟ آیا می دانید برای کاهش آلرژی چه اقداماتی را باید در محیط خانه انجام دهید؟ و آیا می دانید که محیطی که در آن زندگی می کنید می‌تواند بر روی آلرژی شما تاثیرات مثبت و منفی ایجاد کند؟ برای پاسخ به این پرسش ها و برای این که به یک خانه ضد آلرژی دست پیدا کرده و محیطی سالم را برای خود و اعضای خانواده تان طراحی کنید، بامعماری و زندگی همراه باشید. ما در این مطلب در مورد آلرژی و چگونگی رسیدن به یک خانه سالم و ضد آلرژی با شما صحبت خواهیم کرد…

  • آلرژی چیست؟

آلرژی در واقع واکنش بدن نسبت به شرایط آب و هوا و برخی مواد غیر مضر و یا واکنش های روانی بدن نسبت به برخی مواد موجود در اطراف ما است. سیستم دفاعی بدن که به طور طبیعی از جسم ما محافظت می کند، در برخی از انسان ها نسبت به بعضی مواد غیر مضر، عکس العمل های شدید نشان می دهد که به این واکنش بدن حساسیت شدید و آلرژی گفته شده و به آنتی ژن هایی که باعث بروز این واکنش های آلرژیک می‌شوند، آلرژن گفته می شود. واکنش های آلرژیک تنها یک نوع نیستند، بلکه می توانند به دلایل مختلفی بروز کرده، در نقاط مختلفی از بدن خود را نمایان کرده و شدت های متفاوتی داشته باشند.

برای این که یک خانه سالم و ضد آلرژی داشته باشید، بهتر است از محصولات دوست دار طبیعت و محصولاتی که با طبیعت هماهنگ هستند استفاده کنید، زیرا این محصولات نه تنها علائم آسم و آلرژی را کاهش می دهند، بلکه باعث می شوند تا خانه شما محیطی سالم تر و بهداشتی تر داشته باشد.

اگر در خانه حیوان خانگی دارید، باید به این موضوع آگاه باشید که سلول های مرده ای که از پوست این حیوانات جدا می‌شوند، بر روی تخت خواب، مبل و فرش ها چسبیده و باعث بروز آلرژی می شوند. ‌هم چنین آلرژن هایی مانند کنه گرد و غبار و شوره حیوانات می توانند به بدن این حیوانات بچسبد. به همین دلیل، خارج نگه داشتن این حیوانات از اتاق خواب بسیار مفید خواهد بود. هم چنین نقاطی که این حیوانات در آن زندگی می کنند را به طور مرتب با جاروبرقی تمیز کرده و بعد از نوازش و بازی کردن با حیوانات خانگی، حتما دست های خود را بشویید.

فرش ها و گلیم ها نیز باعث جمع شدن گرد و خاک و کنه ها بر روی زمین می شوند. عناصری مانند فرش که باعث زیبا تر شدن دکوراسیون خانه می شوند، در نهایت مکانی برای جمع شدن کنه گرد و غبار به شمار می رودند. کنه گرد و غبار از جمله عواملی هستند که باعث بروز آلرژی می شوند. پس اگر دچار مشکل آلرژی هستید فرش ‌ها را به طور مرتب تمیز کرده و یا حتی آن ها را از خانه جمع کنید.

اگر چه کتاب ها غذای روح و ذهن انسان به شمار می روند، اما از طرفی غذای حشرات کوچک نیز هستند. کنه گرد و غبار، شپش کتاب و قارچ از جمله مواردی هستند که می ‌توانند در داخل کتاب ها رشد کنند. برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقی، یا کتاب ها را در داخل جعبه های دربسته نگه داری کرده و یا به طور مرتب آن ها را تمیز کنید.

مبلمان روکش دار نیز فضای مناسبی برای جمع شدن کنه گرد و غبار به شمار می روند. به همین علت به طور مرتب مبلمان را با استفاده از جارو برقی گرد گیری کرده و یا از پارچه هایی مانند چرم، الیاف مصنوعی یا پارچه های لطیف استفاده کنید. زیرا این پارچه ها آلرژی کمتری را ایجاد می کنند.

تخت خواب راحت ترین مکان برای استراحت کردن انسان است، اما به همان اندازه مناسب ترین خانه برای کنه گرد و غبار به شمار می رود. در مقابل این آفت های کوچک، بر روی تشک، لحاف و بالش های خود حتما از یک روکش استفاده کرده و به طور مرتب هر هفته این روکش ها را با آب گرم شسته و از استفاده کردن از ملحفه های شسته نشده پرهیز کنید.

معمولاً در سر دوش های حمام و شلنگ های آب، زنگ زدگی هایی ایجاد می شوند که دلیل بروز آن ها وجود قارچ است. به همین دلیل به طور مرتب سرویس بهداشتی خود را تمیز و خشک نگه داشته و برای جلوگیری از بروز قارچ ها و کپک های سیاه رنگ بین کاشی ها و سایر نقاط این مکان، تمام سطوح را با استفاده از سفید کننده ها تمیز و ضدعفونی کنید.

آیا می دانید آشپزخانه یکی از مناسب ترین مکان ها برای ایجاد کپک و قارچ به شمار می رود؟  به دلیل آبی که در آشپزخانه و سینک مورد استفاده قرار می‌گیرد، فضایی مرطوب در آن ایجاد شده و مکانی مناسب برای بروز کپک و قارچ محسوب می شود. به همین دلیل به طور مرتب آشپزخانه را تمیز و ضدعفونی کرده و مواد غذایی کپک زده را در داخل سطل های دربسته بریزید.

سیستم های تهویه مطبوع هوا نیز مکان مناسبی برای بروز کپک و قارچ به شمار می روند. به همین دلیل در این دستگاه ها از فیلتر های ضد حساسیت استفاده کرده و آن ها را به طور مرتب تمیز کنید.

  • میزان آلرژن ها را کاهش دهید

فراموش نکنید که کاهش میزان آلرژن های موجود در خانه، اولین عاملی است که کیفیت زندگی شما و اعضای خانواده تان را تحت تاثیر قرار می دهد:

جلوگیری از بروز زنگ زدگی و کپک:

اولین اقدامی که برای رها شدن از زنگ زدگی ها و کپک می توانید انجام دهید این است که هر وسیله و سطحی که به دلیل وجود آب ضرر دیده و یا بر روی آن زنگ زدگی ایجاد شده است را از سطح خود جدا کرده و تا جای ممکن پوشش ها و دیوار پوش ها را با چوب بلوط، بتن و یا وینیل تعویض کنید. اگر در منطقه ای با آب و هوای مرطوب زندگی می کنید، برای کاهش میزان رطوبت هوای خانه از دستگاه ‌های رطوبت گیر استفاده کنید.

برای سیستم های گرمایشی، سرمایشی و تهویه مطبوع خانه نیز حتما از فیلتر های با کیفیت استفاده کرده و به طور مرتب آنها را تعویض کنید. پنجره های خانه را نیز به طور مرتب تمیز نگه داشته و دائماً ایجاد کپک و زنگ زدگی بر روی آن ها را کنترل کنید. هم چنین پرده های چوبی و کرکره ای موجود در خانه را با پرده های پارچه ای و قابل شستشو جایگزین کنید.

آلرژن ها و گرد و غبار موجود در هوا را کاهش دهید

از تشک های ضد آلرژی و ضد کنه در اتاق خواب استفاده کرده و تمام روتختی ها، ملحفه ها، زیر پایی ها و پرده های اتاق خواب را هفته ای یک بار بشویید. توصیه می‌شود که منسوجات مورد استفاده در اتاق خواب را حداقل با دمای ۶۰ درجه سانتی گراد بشویید. زمین خانه را هفته یکبار جارو برقی زده و سپس با زمین شوی پاک کنید. حتما از جاروبرقی های دارای فیلتر ضد حساسیت و گرد و خاک استفاده کنید.

فرش ها را نیز به طور مرتب شسته و تمیز کنید. ترجیحا مبلمان و اکسسوار هایی که از چرم، فلز و چوب تشکیل شده و تمیز کردن آن ها ساده تر است را انتخاب کنید. هم چنین بیش از اندازه اشیاء تزیینی به کار نبرید که گرد و غبار بتوانند بر روی آن ها جمع شوند. از سیستم تهویه هوا استفاده کرده و در صورت امکان در هنگام خواب باعث ایجاد جریان هوای تازه در اتاق شوید تا از جمع شدن آلرژن ها در یک نقطه جلوگیری کنید.

مشاوره معماری و دکوراسیون داخلی

لطفا با کارشناسان ما جهت مشاوره و پاسخگویی به سوالات، تماس بگیرید.
09369389646

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

lectus fringilla commodo id massa dolor
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .