طراحی و معماری  خانه سنگی در ملبورن

خانه سنگی (یا به صورت دقیق تر خانه سنگ زیر پا) حاصل کاوش در مفهوم خلوتگاه های شهری است! این پروژه ی مسکونی ۳۰۲ مترمربعی واقع در شهر ملبورن، یکی از شهرهای کشور استرالیا توسط معماران کریگ تان (مستقر در ملبورن) طراحی و اجرا شده است… مهم ترین چالش پیش روی معماران این پروژه، طراحی خانه ای با راندمان عملکردی مطلوب بر روی سایتی باریک و کم عرض بود (منظور از راندمان عملکردی مطلوب فضا، افزایش سیرکولاسیون گردشی مناسب، ایجاد یکپارچگی مطلوب، و افزایش میزان نفوذپذیری و انعطاف‌ پذیری در خانه­ است)! در ادامه ی این مطلب، شما را با مهم ترین جنبه های پروژه طراحی و اجرای خانه سنگی آشنا خواهیم کرد. اما مثل همیشه، قضاوت در مورد میزان موفقیت طرح را به شما می سپاریم!

ساکنین خانه سنگی (یا خانه سنگ زیر پا)، علاقه ی وافری به حضور در فضایی که برای تعاملات اجتماعی مناسب باشد، داشتند… از سوی دیگر، آن ها تصمیم داشتند که ارتباط میان فضاهای داخلی و خارجی پروژه ی خود را به حداکثر رسانند. به همین دلیل، معماران Craig Tan تصمیم گرفتند که باغ های کوچک و سبز واقع در جبهه های شمالی و جنوبی سایت را در فضاهای داخلی ادغام نمایند. حال دیگر خانه سنگی (یا خانه سنگ زیر پا)، یک واحد مسکونی بزرگ و فریبنده با پلانی عمیق اما کم عرض است!

می توان ادعا کرد که در این خانه، آگاهی های محیطی کاربران، تقویت می شود. به علاوه، فعل و انفعالات جاری در میان آلاچیق ها، فضاهای میانی و همچنین فضاهای تعاملی، می توانند چاه هایی از نور را در بین فضاهای داخلی و خارجی خانه ایجاد کنند…! پس، حسی از گستردگی به ساکنین خانه تزریق می شود و فرصت تعامل در بین اعضای خانواده نیز بیشتر خواهد شد.

از میان مهم ترین فضاهای موجود در خانه سنگی (یا خانه سنگ زیر پا) می توان به یک کتابخانه و یک فضای کار و مطالعه اشاره کرد. هر دوی این فضاها در طبقه ی بالایی خانه جای گرفته اند. البته در این طبقه، یک ستاره ی درخشان دیگر هم سوسو می زند. این ستاره، نورگیری دایره ای شکل است که می تواند ارکستری پویا از نور و سایه را ایجاد کند و ساکنین فضاهای داخلی را با چرخه ی طبیعت همنوا سازد…

بد نیست که بدانید پالت متریال بکار رفته در پروژه خانه سنگی (یا خانه سنگ زیر پا) چندان نیز متنوع نیست! بازیگر نقش اول این پروژه ی مسکونی، متریال بتن است. پانل های بتنی، یکپارچکی دلچسبی را در میان فضاهای داخلی و خارجی خانه ایجاد کرده اند… از سوی دیگر، چوب بلوط و سنگ مرمر نیز به عنوان کفپوش های خانه، نمایشی دلنشین و صمیمانه را به راه انداخته اند.

منبع:

archdaily.com

ابکینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ