طراحی و معماری خانه جی (G House) درژاپوپان مکزیک

خانه جی (G House) یک استراحتگاه خانوادگی واقع در شهر ژاپوپان، یکی از شهرهای کشور مکزیک می باشد. این خانه را می توان به عنوان میزبانی ایده آل برای فعالیت های اجتماعی معرفی کرد! مسئولیت طراحی و اجرای خانه ی ۱۰۰۰ مترمربعی جی برعهده ی معماران دلفینو لوزانو (مستقر در ژاپوپان) بوده است. در ادامه ی این مطلب سعی خواهیم داشت خانه جی را از جنبه های مختلف به شما معرفی کنیم؛ با ما همراه باشید!

معماران دلفینو لوزانو، ساختار خانه جی را به دو بخش تقسیم کردند؛ یکی از این دو بخش که در سطح پایین تری قرار دارد، فضاهای اجتماعی را در خود جای داده است. سطح دوم نیز ارتفاعی بالاتر دارد و فضاهای خصوصی را در بر می گیرد! جالب است که بدانید مهم ترین مشخصه ی فضاهای عمومی و اجتماعی این پروژه، یک طاق منحنی شکل است! این طاق را می توان به عنوان یک فضای انتقالی (میان داخل و خارج خانه) نیز برشمرد. اما شاید این سوال پیش آید که تعامل میان فضاهای اجتماعی و خصوصی خانه جی چطور شکل می گیرد؟ در پاسخ بایستی گفت این ارتباط به کمک یک راه پله برقرار شده است! البته راه پله خانه ی جی، وظیفه ی دیگری نیز برعهده دارد؛ این راه پله بایستی شیب طبیعی سایت پروژه را تعدیل نماید و حرکت را برای ساکنین خانه آسان کند!

در ضلع غربی پروژه ی خانه جی، یک دیوار آجری به چشم می خورد. این دیوار، بخشی از اتاق بازی کودکان خانواده است؛ از سوی دیگر نیز می تواند ساکنین خانه جی را به سوی تراس خانه هدایت کند. این تراس درست در بالای فضای گاراژ ساختمان جانمایی شده است و فصل مشترک میان فضاهای اجتماعی و خصوصی به شمار می آید.

سازماندهی فضایی خانه جی نیز در نوع خود جذاب و منحصر به فرد است! در یک سوی فضاهای داخلی این خانه، آشپزخانه و اتاق غذاخوری جانمایی شده است. جالب این است که آشپزخانه ی خانه جی رو به باغ خانه دارد و به همین دلیل، هیچ کمبودی از نظر دسترسی به نور خورشید و هوای تازه در آن احساس نمی شود. درست در سوی مقابل این فضا، شاهد شکل گیری یک منطقه ی اجتماعی هستیم که اصطلاحاً مهمان خانه نامیده می شود…

منبع:

archdaily.com – ابگینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ