طراحی و معماری باغ ویلای تارا

17

طراحی باغ ویلای تارا، استودیو ZAV

معماری: استودیو ZAV

معماران اصلی: محمدرضا قدوسی، فاطمه رضایی

تیم طراحی: گلناز بهرامی، سارا جعفری

موقعیت: ایران، لاریجان

مساحت: ۳۰۰ مترمربع

عکاس: علی دقیق، سروش مجیدی

سال: ۱۳۹۷

شرح پروژه از زبان معمار

با توجه به این که این شهر یکی از اصلی ترین تولید کنندگان برنج همراه با شالیکاری های وسیع در سطح دریا، چمن زارها و همچنین مناظر کوهستانی است، تأثیر بصری سیلوهای برنج بر مورفولوژی برنج وجود دارد. کندوج یکی از انواع سیلوهای مزرعه با یک پناهگاه باز است که بر روی چهار ستون مخروطی با یک سقف شیب دار است که محصولات را در زیر آن ذخیره می سازند.

ایده معماری این پروژه به دو دلیل از “کندوج” الهام گرفته است: اول استراتژی مورفولوژی منظره روستایی بود و در  عین حال دلیل دوم قصد کارفرما این بود که پروژه هر چه بیش تر بر محیط اطراف مشرف باشد. کارفرمایان که یک زوج بودند از این که چنین ایده ای را بوجود آوردند احساس خرسندی می کردند، بنابراین با توجه به نیازهای خود در مورد این نوع شناسی موافقت کردند. کندوج یک فضای باز در مرکز است که به طور مستقیم به فضای باز متصل است. این می توانست فرصتی برای ایجاد ویلا باشد. با کنترل چنین گزینه ای، فرصت برای این طوج ایجاد می شد تا ارتباط خود با فضای باز طبیعت افزایش دهند.

برای به دست آوردن نسخه اقتباس شده از “کلبه بدوی” با سناریوی مسکونی، الگوهای سنتی مجدداً برای مطابقت یافتن با برنامه های فضایی معاصر اعمال می گردد؛ که پس از سالها ناتورالیست شهری بودن، تصمیم گرفته اند که به طور دائم به سمت طبیعت و مناظر غیر شهری تغییر مکان دهند.

این نوع استدلال های پتانسیل مکانی متناسب با زیبایی شناسی زندگی مدرن است که هنوز با وجود این که به تمامی نیازها و ضروریات زندگی مدرن پاسخ می دهد، با زندگی روستایی هماهنگ است. این تایپولوژی دیگر موقتی نیست، در حالی که عناصر فضایی برجسته از تکامل این تایپولوژی به دست آمده اند. در ارزیابی مجدد پتانسیل ها و محدودیت های یک الگوی سنتی و غیر خانگی، یک راه حل معاصر متولد شده و در خانه تارا تجسم یافته است.

در ادامه با دیدن تصاویر طراحی باغ ویلای سنتی تارا معماری و زندگی را همراهی کنید.

منبع: Archdaily – خط معمار

نظرات بسته شده است.

Sed porta. elit. elit. nunc leo.
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .