طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

طراحی و بازسازی خانه مهر از گروه مهندسان مشاور فرم در اصفهان

7

معماری: مهندسان مشاور فرم

معماران مسئول: علیرضا اقدامی، سپیده شکرچی زاده

تیم طراحی: فرناز ناصری بروجنی، پریسا حیدری

طراحی و دکوراسیون داخلی: مهندسان مشاور فرم

موقعیت: ایران، اصفهان

مساحت زیربنا: ۲۲۰ متر مربع

سال: ۱۳۹۶

عکاس: فرشید نصرآبادی

شرح پروژه

در این بخش از معماری و زندگی با شرح و معرفی طراحی و بازسازی خانه مهر همراه شما کاربران گرامی هستیم. این پروژه شامل بازسازی یک واحد آپارتمان با متراژ ۲۲۰ مترمربع می باشد که در اصفهان قرار دارد.

اکنون در ادامه به شرح پروژه از زبان معمار می پردازیم. روح مکان نه تنها به محیط کالبدی، بلکه به الگوی رویدادی که در آن اتفاق می افتد وابسته می باشد. رویدادهایی که زندگی انسان ها را ساخته و نقشی مهم در تحکیم تعامل ها و معاشرت های انسانی دارد. در بازسازی این واحد آپارتمان طراحان به جای این که از محدوده فضایی مشخص شده ای استفاده نمایند، تصمیم گرفتند تا بستری خالص، سیال و انعطاف پذیری را جهت معاشرت ساکنین این خانه طراحی کنند. سادگی هوشمندانه همچون بومی سفید جهت نقاشی کاربران، به واسطه ی حذف عناصر بدست آمده است.

با در نظر گرفتن شرایط فعلی فرهنگی و اجتماعی پرتنش ایران، افراد چاره ای جز پناه بردن به فضای خصوصی آپارتمان ها ندارند. از این رو می توان گفت که شاید با حضور افراد در فضایی خنثی، خالص و سیال، تنش های اجتماعی موجود کاهش یافته و شرایط مساعد تری را برای زندگی و تعامل زوج جوان ساکن در آن فراهم آورد.
ایجاد تضادهایی مانند تیره و روشن، منحنی و راست گوشه، سخت و نرم و … به طور همزمان، لزوم قابلیت پذیرش اندیشه های متضاد در بستر خانواده را نشان خواهد داد. همانطور که طراحان اشاره می کنند، ترکیب تفاوت ها به جای تلاش برای حذف و نادیده گرفتن یکی، فردایی با کیفیت تری را برای ساکنین فراهم می آورد.
این آپارتمان در یک مجموعه مسکونی با سازه و تاسیسات ثابت و غیر قابل تغییر قرار داشت. سازه ی بنا بتنی و تأسیسات آن پکیج و ایرواشر می باشد. طراحان در این پروژه سطوح پیوسته و نرم  را به طور سیال در فضاهای مختلف با فعالیت های متفاوت شکل داده و سعی کردند تا بستری منعطف را ایجاد کنند تا کاربرانش بتوانند به طور آزادانه به خلق رویدادهای متنوع زندگی خود بپردازند. با توجه به این موضوع، منابع نور سقف فاقد نظم و چیدمان متداول و بدون تلاش در جهت تعریف فضای ثابت طراحی شده است. شاید این تلاش امکان بهره مندی از چندین پلان رویداد را بیشتر فراهم سازد.

اقتباسی از دانشنامه هنرمعماری – خط معمار

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

sed fringilla in lectus elit. sem, ante. non
کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ