طراحی ساختمان تجاری ده طبقه با اسکلت چوبی در استرالیا

0 8

ما بر روی این کره ی خاکی، کمر به نابودی زمین بسته ایم و از این امر، دریغ نمی کنیم! در دنیای حال حاضر مشکلات محیط زیستی رو به رشد می باشد اما با این وجود، فعالان محیط‌ زیست، ایده‌ های بدیع و بکری را برای حفظ این اکوسیستم ارائه می‌ کنند. لازم به ذکر است با وجود این که تلاش‌ های بی شماری در جهت حفاظت از زمین در برابر فاجعه ی زیست‌ محیطی صورت گرفته است، اما تهدید اکوسیستم از جهات مختلف همچنان ادامه دارد و حتی ممکن است در نهایت موجب از بین رفتن آن شود!

یکی از پروژه های جالب توجه که برای حفاظت از محیط زیست، طراحی و به بهره برداری رسیده است، ساخت یک ساختمان چوبی با ارتفاع ۴۵ متر و در ده طبقه در کشور استرالیا می باشد. این پروژه که “۲۵ King” نام دارد، بلندترین ساختمان تجاری دارای اسکلت چوبی در کشور استرالیا شناخته می شود. طراحی این پروژه ی دوستدار طبیعت، افق های جدیدی را در ساخت و بهره برداری از پروژه های حافظ محیط زیست آشکار کرده است. برای تزیین و زیباسازی این ساختمان، از نمای شیشه‌ ای درخشان استفاده شده است.

سازه چوبی اصلی ساختمان “۲۵ King” متشکل از چوب‌ های Glulam و CLT می باشد.

تکنولوژی ساخت چوب‌ های Glulam به چه صورت است؟

درباره ی چوب‌ های Glulam بد نیست بدانید Glulam یکی از روش‌ های چسباندن و پرس چوب به هم برای ساخت یک پروفیل بزرگ‌ تر و همچنین در شکل و اندازه‌ های مختلف است. دقت داشته باشید این تکنیک یکی از شناخته شده ترین روش‌ ها برای ساخت ستون‌ ها، پایه‌ ها و تیرهای سقفی خانه‌ های چوبی است که از گذشته تا به امروز مورد استفاده فعالان صنعت چوب قرار می‌ گیرد! شما برای ساخت پروفیل‌ ها یا حجم‌ های Glulam محدودیت ندارید و می‌ توانید حتی چوب را به‌ صورت قوسی و منحنی بسازید!

فرآیند ساخت و ساز ساختمان “۲۵ King” چیزی در حدود ۱۵ ماه به طول انجامیده است و برای افزایش استحکام آن، از ستون‌ های V شکل استفاده شده است. Philip Vivian ، مدیر کمپانی Bates Smart و سازنده ی این پروژه می‌ گوید: “با ساخت و بهره برداری از چنین ساختمان‌ هایی، مردم بیشتر و بهتر به طبیعت پیرامون خود متصل می‌ شوند و البته محیط زیست نیز در این بین کم‌ تر آسیب می‌ بیند!”

بد نیست بدانید طرح این ساختمان، الهام گرفته از نوعی ساختمان چوبی بومی به نام “Queensander” و همچنین غرفه های تاریخی رایج در منطقه Showgrounds می باشد! طبقه ی پایینی این ساختمان به چند کافه و رستوران اختصاص یافته است و ۹ طبقه ی بالا نیز برای انجام کارهای اداری و تجاری مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

کمپانی سازنده ی این پروژه می‌ گوید: “نحوه ی طراحی و ساخت این پروژه به گونه ای است که مصرف انرژی را ۴۶ درصد کاهش می‌ دهد و میزان تصاعد دی اکسید کربن از طریق این ساختمان نیز ۷۴ درصد کمتر از ساختمان‌ های مشابه خواهد بود!”

آبگینه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

consequat. ante. commodo odio vel, justo accumsan pulvinar tempus eleifend eget
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .