طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی ویلای امیری از فرنوش چنگیزی در مازندران

3

معماران اصلی: فرنوش چنگیزی

موقعیت:ایران، مازندران

مساحت/زیربنا: ۲۲۰ مترمربع

طراحی و دکوراسیون داخلی: فرنوش چنگیزی

مشاوران و اجرای نورپردازی : فرنوش چنگیزی

سرپرست کارگاه : مهندس یزدانیان

ناظر: فرنوش چنگیزی

سال طراحی پروژه: اسفند ۱۳۹۵

سال ساخت: اردیبهشت ۱۳۹۶

عکاسی پروژه: معین مطلق

شرح پروژه

در این بخش از معماری و زندگی با معرفی پروژه ی طراحی داخلی ویلای امیری همراه کاربران عزیز و گرامی هستیم. همانطور که از معرفی و تعریف معماری خط ساحلی شمال ایران مانند سایر سواحل دنیا بر می آید منظر ذهنی مخاطب به صورت یک بنای تک واحدی یک یا چند طبقه می باشد و به ساحل امکان دسترسی آسانی دارد. از طرفی با توجه به رطوبت بالای منطقه، بستر پرورش و رشد گیاهانی به غایت سبز و پربار می باشد.
با گذشت سالیان و وجود محدودیت در کمربند ساحلی، ویلاها از همجواری با ساحل دورتر شده و فاصله زیادی گرفتند به اندازه ای که ممکن است دسترسی به ساحل حدود یک ساعت پیاده زمان ببرد. از دیگر نکات قابل توجه باید به افزایش تقاضا برای زمین های ارزشمند ساحلی به موازات محدود شدن زمین‌های موجود اشاره کرد. از این رو در برخی مناطق ساحلی تازه ساز، ساخت و ساز آپارتمان رونق گرفت.

این آپارتمان های ساحلی در ابتدا مورد استقبال عموم قرار نگرفت و مخاطبانشان عمدتا کسانی بودند که توان مالی خرید ویلا را نداشتند.
اما با صدور مجوز ساخت برج های ساحلی در خط اول ساحل، مجددا تعریف نو از ویلای آپارتمانی ارایه شد.  این گونه ویلاها‌ به واسطه ی داشتن دید مستقیم دریا‌، برای بسیاری از افراد گزینه ای مناطب و مطلوب به حساب می آمد.

پروژه ی حاضر نیز در طبقه ی دهم برجی واقع شده بود که دارای چشم اندازی بی مانع به دریا می باشد. یکی از چالش هایی که در روند طراحی معمار با آن مواجه شد، این بود که در ابتدا چگونه بتواند مخاطبش را در این فضا هر چه بیشتر به حس نوستالژیک ویلای کنار دریا نزدیک کند و از طرف دیگر پتانسیل های این پروژه را یافته و موکد کند.
در امتداد این چالش، توجه به مصالح انتخابی در صدر توجه قرار گرفت و به کارگیری سنگ رودخانه‌ای، چوب جنگلی و دیواره‌های سبز در جای جای پروژه اتفاق افتاد و از طرفی موقعیت مکانی ویلا با دید مستقیم دریا در نمای شمال و دشت در نمای جنوب پتانسیل نابی بود که راهکارهایی در راستای تاکید این نقطه‌ی قوت اتفاق افتاد.

اقتباسی از دانشنامه هنرمعماری – خط معمار

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

Praesent risus libero efficitur. neque. non at dolor. id suscipit venenatis Donec
کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ