طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی باشگاه بدنسازی راک از گروه معماری مشیر در شیراز

13

معماری: گروه معماری مشیر

معمار مسئول: مجتبی هوشنگیان شیرازی

تیم طراحی: رخساره شکیبایی،کسری خواجه ای

موقعیت: ایران، شیراز

اجرا: مسعود هوشنگیان شیرازی

سرپرست کارگاه: پویا شاهوران

سال: ۱۳۹۸

عکاس: آرش اختران

گرافیست: علی آزادی

پرزانته: رخساره شکیبایی، علیرضا ادیبی

شرح پروژه

در این بخش معماری و زندگی با شرح و معرفی پروژه ی طراحی داخلی باشگاه بدنسازی راک همراه کاربران عزیز و گرامی خواهد بود. این باشگاه بدنسازی در زیرزمین یک ساختمان واقع شده است. یک از اهداف اصلی کارفرمایان ایجاد فضایی متفاوت از باشگاه های رایجی بود که در زیرزمین قرار داشتند. در راستای دست یابی به اهداف اصلی فضایی روشن، خارج از قالب، محدود و به کار بردن صفحات کف، سقف و عمود بر بدنه کانسپت آن شکل گرفت.

طراحان سقف را تیره کرده و برای پوشش کف سالن رنگ روشن انتخاب کردند. هدف اصلی از انجام این کار نزدیک ساختن این صفحه، کادر نمودن دیدها و همچنین عمق دید افقی فضا بود. استفاده از خطوط ممتد افقی در بدنه یز فضا در دستیابی بدین موضوع کمک کرده است. خطوط در مسیرشان آینه ها را نیز در بر گرفته و در برخی از موارد نورپردازی خطی به تکمیل فضا می پردازد.

با بررسی نیاز های کاربری محیط، برای جلوگیری از انعکاس نور و خیرگی چشم کاربران، از متریال های متعددی استفاده شد. برخلاف سایر فضاهای ورزشی که معمولا طراحان از رنگ های اصلی بهره می برند، طراحان در طراحی داخلی این باشگاه بدنسازی از چوب برای افزایش تم گرم به محیط و از رنگ آبی جهت ایجاد تعادل بصری استفاده نمودند.

همچنین طراحان سعی بر این داشتند تا ریز فضاها بر اساس سلسله مراتب و در محل صحیح جانمایی شوند، تا در هنگام استفاده از آن ها اختلالی در تمرین کاربران ایجاد نشود. از این رو فضاهایی مانند رختکن و سرویس های بهداشتی را در بخشی جدا از سالن اصلی قرار داده تا ورزشکار بتوانند پس از ورود و پذیرش از آنها استفاده نماید.

از دیگر اموری که در راستای افزایش عمق دید در این باشگاه انجام شد، استفاده از رنگ تیره در سقف و یا در بدنه ی برخی قسمت‌ها مانند کافه و رختکن و در کاشی های سرویس های بهداشتی است. در مورد سرویس های بهداشتی کاربرد این رنگ کاشی با نورپردازی تا حدودی می‌تواند ورزشکار را در راستای ریکاوری بعد از تمرین پرتنش بدنسازی به آرامش روانی نسبی برساند.

اکنون در ادامه معماری و زندگی شما را به دیدن سایر تصاویر دعوت می نماید.

اقتباسی از دانشنامه هنرمعماری – خط معمار

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

felis Praesent sed ut velit, ut elementum mi, vulputate, Sed non sem,
کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ