طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی آپارتمان مسکونی یاسمین ، Mass Architects در شیراز

4

معماری: Mass Architects

معماران مسئول: سروش شمس عالم، اشکان نیک بخت

تیم طراحی: لادن حسنی نژاد، سحر ابراهیم نژاد حقیقی

موقعیت: ایران، شیراز

اجرا: Mass Architects

عکاس: پرهام تقی اف

فیلم برداری: آرش اختران

آنچه در این بخش قصد پرداختن بدان را داریم، طراحی داخلی آپارتمان یاسمین می باشد. این پروژه در شیراز قرار دارد. طراحان با در نظر گرفتن خواسته ها و نیازهای کارفرما مبنی بر نو آوری، فضایی ساده و یکپارچه ای را طراحی کردند. با توجه به این که سازنده با حذف یک ستون و جانمایی تیر با ارتفاع نیم متر فضا را وسیع تر ساخته بود، طراحان تصمیم گرفتند تا این تیر اصلی را در طراحی سقف کاذب به صورت نمایان حفظ کنند. همچنین با استفاده از نورپردازی، این عنصر به عنوان یک المان شاخص فضای عمومی و خصوصی را از هم تفکیک نماید. علاوه بر مورادی که ذکر شد، امتداد آن موجب جدا ساختن آشپزخانه ی عمومی از فضای عمومی آپارتمان می شد.

موضوع حفظ یکپارچگی نه تنها از تقسیم بندی فضایی ممانعت نکرد، بلکه به واسطه ی خطوط ظریف موجود در سقف موجب بدست آمدن مکانی درخور برای نورپردازی و نصب هالوژن ها شد.

یکی از مشکلات اصلی در این آپارتمان ارتفاع کم سقف بود و طراحان جهت رفع این مشکل، خطوط عمودی را بر جداره ها ایجاد کردند تا بدین صورت سقف مرتفع به نظر برسد. این موضوع مهم در پشت پیانو به صورت چفت هایی عمودی بر دیوار کناف (متناسب با طراحی سقف)، در قاب تلویزیون به صورت قوطی کشی های عمودی (در هماهنگی با قاب فلزی کتابخانه) و همچنین در جداره بیرونی سرویس (متناسب با قاب تلویزیون) با استفاده از اسلب های سرامیکی محقق گشت.

همانطور که می دانید متاسفانه در دوره ای هستیم که به علت تظاهر طراح و یا نداشتن دانش کافی کارفرما از ویژگی های سبک مدرن در طراحی داخلی، معمولا از عناصر غیر بومی و حشو مانند (بار) می شود، در طراحی این پروژه طراحان سعی داشتند تا از عناصر و المان ها قدیمی تر و ارزشمندتری چون قفسه کتاب احیا شده و به گونه ای نوین مورد استفاده قرار گیرد.

قفسه کتاب به عنوان یک عنصر لاینفک طراحی سنتی محسوب می شده و معمولا به عنوان یک عنصر تفکیک کننده نیمه شفاف نشیمن فضای عمومی و خصوصی مورد استفاده قرار می گرفته، در طراحی این پروژه تغییر فرم داده و در قابی معلق، با هویتی مستقل (نه جدا کننده صرف) در هم جواری با عنصری مدرن (میز ناهارخوری جزیره) قرار گرفته تا به این موضوع تأکید کند که سنت همیشه در تقابل با مدرنیته نیست.

اقتباسی از دانشنامه هنرمعماری – خط معمار

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

nec quis non porta. dictum ipsum felis Praesent felis
کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ