طراحی جهانی چیست و چگونه می توانیم به آن دست یابیم؟

0 5

طراحی جهانی چیست و چگونه می توانیم به آن دست یابیم؟

آیا شما بستگان سالخورده ای دارید و یا اینکه به طراحی خانه ای برای زندگی برای همه عمر فکر می کنید؟ ممکن است درباره طراحی جهانی چیزی شنیده باشید. طراحی جهانی اشاره دارد به طراحی خانه برای استفاده طولانی مدت به گونه ای که همه بخش ها و عناصر موجود در خانه به راحتی در دسترس باشند.

طراحی جهانی، طراحی محصولات و محیط به گونه ای می باشد که برای همه افراد کاربردی بوده و تا جایی که ممکن است، نیازی به سازگاری و یا طراحی تخصصی ندارد.

در این رویکرد، از جزئیات کوچک گرفته مانند روشنایی تا مسائل کلی تر مانند قرار دادن همه بخش های طراحی در یک سطح، به منظور کاهش جابجایی در خانه، در نظر گرفته می شود. این مطلب را بخوانید تا در مورد طراحی جهانی و اینکه چگونه در طراحی خانه آن را به کار بگیریم، بیشتر بدانید.

طراحی خانه به صورت مسطح در یک طبقه

اولین مرحله برای ساخت خانه ای مطابق با طراحی جهانی، حصول اطمینان از این می باشد که کف خانه به گونه ای طراحی شده باشد که قابلیت دسترسی را به حداکثر برساند. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، یک خانه یک طبقه بدون پله هایی که مانع حرکت باشند، متناسب با طراحی جهانی می باشد. ورودی و راهروی خانه نیز باید به گونه ای عریض تر طراحی شده باشد که امکان حرکت ویلچر و یا هر شی بزرگی، به آسانی وجود داشته باشد.

به طور کلی، طراحی جهانی از طراحان می خواهد تا توجه بیشتری به طراحی فضایی در جهت سهولت حرکت ویلچر داشته باشند. ورودی ها نیز نباید پله داشته باشند.

فضاهای حمام در طراحی جهانی

طراحی جهانی به فضای حمام نیز توجه دارد. سطح حمام باید غیرلغزنده باشد. بایستی فضای حمام به گونه ای طراحی شود که استفاده از آن به راحتی میسر باشد. بهتر است در فضای حمام پله ای وجود نداشته باشد و همچنین وان حمام به گونه ای طراحی شده باشد که دسترسی به آن ساده باشد.

عناصر اضافی در طراحی جهانی

جزئیات دیگری نیز وجود دارد که حرکت و جابجایی در خانه را آسان تر می سازد. برای نمونه، طراحی جهانی به روشنایی خوب و باکیفیت توجه خاصی دارد، چرا که روشنایی مناسب سبب می شود افراد با بینایی ضعیف نیز بتوانند به آسانی در فضا حرکت کنند.

کلیدهای برق نیز باید به گونه ای باشند که افراد به راحتی بتوانند وسایل روشنایی را روشن و خاموش کنند. بایستی امکان استفاده از زنگ هشدار و دیگر وسائل ضروری با یک دست و یا حتی با دست بسته نیز، ممکن باشد.

ویژگی های طراحی جهانی

  • کاربرد متساوی و منصفانه: طراحی باید کاربردی برای افراد با توانایی های متفاوت باشد.
  • کاربرد انعطاف پذیر: طراحی بایستی دارای طیف وسیعی از ترجیحات و توانایی های فردی باشد.
  • ساده و بصری: طراحی باید به سادگی قابل درک باشد، صرفنظر از تجربه، دانش و مهارت زبانی کاربر قابل درک باشد.
  • اطلاعات قابل درک: طراحی باید صرفنظر از شرایط محیطی یا توانایی های کاربر، اطلاعات لازم را به طور موثر در اختیار کاربر قرار دهد.
  • تحمل خطا: طراحی باید به گونه ای باشد که خطرات و عواقب ناخواسته را به حداقل برساند.
  • تلاش فیزیکی کم: طراحی باید به راحتی و به گونه ای کوثر با حداقل میزان خستگی، قابل استفاده باشد.
  • اندازه و فضای مناسب برای استفاده: اندازه و فضای مناسب برای دسترسی راحت بدون در نظر گرفتن اندازه، وضعیت و میزان تحرک بدن.

به طور کلی، طراحی جهانی توجه خاصی به دسترسی آسان به همه بخش های خانه و همه وسایل موجود در خانه برای همه افراد دارد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Donec neque. elementum massa Donec id nec
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .