طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

شهر هوشمند جدید ضد کووید

229

کشور چین در حال ساخت شهر هوشمند جدید ضد کووید با منطقه ‌ای خودکفا است که با هدف فراهم کردن زندگی آسان‌ تر برای افراد در صورت وقوع و تداوم وخامت همه ‌گیری طراحی شده است! این منطقه مسکونی بخشی از ناحیه جدید شیانگان (Xiang’an)، کلان ‌شهری در نزدیکی شهر پکن است که مساحتی بسیار بیشتر از لندن بزرگ دارد.

امکانات پیشرفته این منطقه مثل تراس ‌های بزرگ ‌تر، چاپگرهای سه بعدی و گلخانه‌ های اشتراکی آن به ساکنان این امکان را می ‌دهد تا در قرنطینه‌ های احتمالی آینده زندگی راحت ‌تری داشته باشند. به گفته معمار ارشد این پروژه، این مجموعه که در استان هبئی (Hebei) قرار دارد، قرار است دارای ساختمان ‌های چوبی، مزرعه‌ های پشت بامی و انرژی تجدیدپذیر باشد. این مجموعه همچنین شامل تراس ‌های مناسب برای پهپادها و فضاهای وسیعی است که وقتی افراد قرار باشد از خانه کار کنند، نیاز آن‌ ها به فضای بیشتر را برطرف می کنند.

معماران اسپانیایی Guallart (مستقر در بارسلونا) ماه پیش در مسابقه طراحی این شهرک در شیانگان (Xiang’an) برنده شد. شی جین پینگ (Xi Jinping) ، رئیس‌ جمهور چین این پروژه را به‌ عنوان استانداردی جدید در دوره پساکرونا مطرح کرده است که می ‌توان آن را در مکان ‌های دیگر هم اجرا کرد. به گفته این شرکت معماری، این پروژه پیشنهادی ساکنان را قادر می ‌سازد منابع موردنیازشان را در همان محل تولید کنند و همه امکانات را حتی در دوره قرنطینه نیز فراهم می ‌کند.

ویسنته گوالارت (Vicente Guallart) ، بنیان ‌گذار معماران اسپانیایی Guallart می‌ گوید:

” نمی ‌توانیم بدون توجه به اتفاقات بدی که افتاده به همان شیوه قبلی در طراحی شهرها و ساختمان ‌ها ادامه دهیم. پیشنهاد ما پاسخی به نیاز به ارائه راه‌حل‌ هایی برای بحران‌ های گوناگون موجود است و می‌ خواهد زندگی شهری جدیدی را بر مبنای اقتصاد زیستی چرخشی ایجاد کند. “

در اقتصاد چرخشی منابع تا هر زمان که ممکن باشد، بازیافت و دوباره استفاده می ‌شوند و به زباله تبدیل نمی ‌شوند! درحالی‌ که شهرهایی از سراسر جهان با اجرای قرنطینه به ‌دنبال جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بودند، مسئولانی از آمستردام تا سیدنی از طرح ‌هایی برای بهبود پایداری، امنیت غذایی و جابه ‌جایی رونمایی کردند که از فضاهای سبز بیشتر، مسیرهای دوچرخه‌ سواری و فناوری‌ های جدید برخوردار هستند و بهره می‌ برند.

در چین، غول فناوری تنسنت (Tencent) برنامه‌ های خود برای ساخت شهری هوشمند را اعلام کرد که از فناوری برای قرار دادن افراد و محیط زیست در صدر اولویت ‌ها استفاده می‌ کند. طبق گفته‌ های تنسنت این مدل به ‌ویژه برای دوران پساکرونا مناسب است. شی جین پینگ (Xi Jinping) ، رئیس‌ جمهور چین در سال ۲۰۱۷ میلادی از برنامه‌ های این کشور برای ساخت ناحیه جدید شیانگان (Xiang’an) به‌ عنوان منطقه نوآوری شهری واقع در ۱۳۰ کیلومتری جنوب غربی پکن رونمایی کرد. این شهر ۲۰۰۰ کیلومتر مربع یعنی تقریبا به ‌اندازه مجموع مساحت لندن بزرگ و نیویورک وسعت دارد.

ویسنته گوالارت (Vicente Guallart) به بنیاد تامسون رویترز (Thomson Reuters) می ‌گوید مسابقه برای پروژه شیانگان (Xiang’an) زمانی برگزار شد که کارمندان شرکت در اسپانیا در قرنطینه بودند و این مسئله کاملا روی طراحی اثر گذاشت! ویسنته گوالارت (Vicente Guallart) که در گذشته معمار ارشد شهر بارسلونا بوده است، می‌ گوید:

” می ‌خواستیم تصویری از آن چیزهایی ایجاد کنیم که فکر می‌ کردیم در قرنطینه و آینده مهم هستند. اگر خانه ‌ها، کار و آموزش از راه دور را امکان ‌پذیر کنند، فضاهای انعطاف ‌پذیری در تراس ‌های بزرگ داشته باشند و شهرها بتوانند روی بام ‌ها مواد غذایی رشد دهند یا اشیا را در همان محل مورد نیاز چاپ کنند، بیشتر برای بحران‌ های آینده آماده خواهیم بود! “

همه‌ گیری‌های گذشته نیز به ایجاد تغییرات چشمگیری در برنامه ‌ریزی و زیرساخت‌ های شهری از سیستم‌ های فاضلاب و حمل ‌و نقل عمومی گرفته تا مقررات ساخت مسکن منجر شدند. تونی متیوز (Tony Matthews) ، دانشیار برنامه ‌ریزی شهری و محیطی در دانشگاه گریفیث استرالیا می ‌گوید:

” این بار نیز ترس از شیوع ممکن است به ایجاد منطقه‌ های محصور و تا حدی خودکفا برای برخی اقشار ثروتمند منجر شود. “

وی همچنین با اشاره به شهرک ‌های اختصاصی به‌ عنوان مثال می ‌گوید:

” افرادی که تمکن مالی لازم را دارند، اغلب با پرداخت هزینه خودشان را جدا و ایزوله خواهند کرد. ممکن است شاهد ظهور مناطق محصور پساکرونایی با حفاظت اختصاصی، امکانات پزشکی خصوصی و تولید مواد غذایی در محل باشیم. “

برای ویسنته گوالارت (Vicente Guallart) همه‌ گیری کرونا فرصتی برای ترویج الگوهای شهری جدید با تمرکز بر بوم‌ شناسی بوده است. وی می ‌گوید:

” این همه‌ گیری سرعت نزدیک شدن ما به آینده را بیشتر کرده است. شهرها متوجه شده ‌اند چه توانایی ‌های پنهانی دارند که در مواجهه با چالش بروز پیدا می ‌کنند. در نتیجه تصمیم‌ های مربوط به تغییر اقلیم و پیامدهای آن برای مدل زندگی شهری، طراحی ساختمان ‌ها و جابه‌ج ایی باید بی‌ درنگ اتخاذ شوند. ” ناحیه جدید شیانگان (Xiang’an) که در نزدیکی پکن قرار دارد، منطقه ‌ای خودکفا خواهد داشت. این منطقه به‌ نحوی طراحی شده است که در همه‌ گیری ‌های احتمالی بعدی، زندگی راحت ‌تر را برای افراد امکان‌ پذیر کند. این مجموعه از تراس‌ های بزرگ‌ تر، چاپگرهای سه بعدی، پهپادها و… برخوردار خواهد بود. ایده این مجموعه زمانی به ذهن معمار اسپانیایی آن خطور کرد که در قرنطینه ویروس کرونا در حال کار بود!

منبع:

insider.com

برزن نیوز – ابگینه

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

id, venenatis, felis dapibus venenatis id
کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ