سیاره قرمز ؛ طراحی یک زمین بازی غیر معمول در مرکز خرید شانگهای

سیاره قرمز
طراح: گروه معماری ۱۰۰architects
موقعیت پروژه: شانگهای، چین
تیم طراحی: Marcial Jesus, Javier Gonzalez, Eunice Tsa
مساحت: ۲۴۵ متر مربع
سال پروژه: ۲۰۱۷ میلادی
عکس: Amey Kandalgaonkar

سیاره قرمز فضایی است عمومی که توسط گروه معماری ۱۰۰architects برای تعامل بیشتر، جذب مشتری و افزایش تجربه بخش خصوصی در فضای بازار ایجاد شده است. این سیاره در یکی از بزرگ‌ترین مراکز خرید شانگهای واقع شده که فضای لازم برای کودکان و بزرگسالان در آن در نظر گرفته شده است. بد نیست بدانید گروه معماری ۱۰۰architects در سال ۲۰۱۳ میلادی و در شهر شانگهای چین توسط Marcial Jesus شیلیایی و نیز Javier Gonzalez اسپانیایی شروه به فعالیت نموده است و بر خلاف دیگر گروه‌های معماری که به طراحی و اجرای ساختمان‌ها علاقمتد هستند، بیشتر به طراحی و اجرای فضاهای عمومی و همچنین فضاهای سرگرم کننده در مقایس شهری می‌پردازند.

بنا به گفته اعضای گروه معماری ۱۰۰architects، این پروژه با هدف شکستن قواعد متعارف درک و دریافت جهان و همچنین آشنایی کودکان با جهانی رنگین‌تر، از روشی سوررئال استفاده کرده است. اینجا مجموعه‌ای است از کره‌هایی در زمینی شبیه به زمین بسکتبال که در این زمین، کودکان می‌توانند بنشینند، دراز بکشند، از کره‌ها بالا بروند و سُر بخورند یا می‌توانند کاری که به ذهنشان می‌رسد انجام دهند و بیاموزند چطور می‌توان از یک محیط غیرمتعارف استفاده لازم را برد!

برای ایجاد روشنایی در این محیط از یک سبد بسکتبال که تخته پشت تور کمی به سمت زمین متمایل است استفاده شده است. از دیگر ویژگی‌های این زمین بازی و سرگزمی می‌توان به تخته‌های گچی به شکل هرم، مسیر مسابقه، نیمکت مخصوص والدین و بازی‌های دیگری اشاره کرد که هر کدام از والدین و بچه‌ها می‌توانند انجام دهند. پردازش نور تک‌ رنگ قرمز، سایه‌ای قرمز رنگ بر روی وسایل گسترانده است که این موضوع، سیاره قرمز را به تجربه‌ای جالب‌ توجه تبدیل می‌کند.


منبع:
designboom.com
بازگردان:
roozrang.com
وب‌سایت رسمی گروه معماری ۱۰۰architects:
۱۰۰architects.com

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ