سومین کنفرانس بین المللی باستان شناسی و حفاظت در امتداد جاده ابریشم برگزار می شود

سومین کنفرانس بین المللی باستان شناسی و حفاظت در امتداد جاده ابریشم در روزهای ۲۳ تا ۲۵ آبان ماه در تبریز(شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸) توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با همکاری دانشگاه نانجینگ چین، دانشگاه هنرهای کاربردی وین و همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار می شود.
به گزارش هنرمعماری آنلاین و به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مهناز اشرفی، رییس پژوهشکده ابنیه و بافت های فرهنگی – تارخی پژوهشگاه امروز سه شنبه با اعلام این خبر افزود: این کنفرانس بر آن است تا محملی برای تبادل دانسته‌ها و ایده‌های اندیشمندان، پژوهشگران و مجریان باشد و با اشاعه نتایج پژوهش‌ها زمینه‌های همکاری‌های علمی و تحقیقاتی گسترده تری مهیا و انگیزه ای برای محققین کشور برای تدقیق ابعاد مختلف نقش و ظرفیت ایران در این مسیر فراهم شود.
وی اظهار داشت: باستانشناسی و حفاظت در امتداد جاده ابریشم، موضوع کنفرانسی علمی قرار گرفته تا بر نقش پررنگ و ضروری این دو حوزه در راه ارتباطی بین شرق و غرب تأکید شود. از این رو که تبادلات فرهنگی، تجاری ما بین سرزمین های مختلف از غرب تا شرق جهان همواره در جریان بوده و ماحصل آن آثار ملموس و ناملموسی است که در پهنۀ سرزمین های مسیر راه ابریشم برجای مانده است.
او افزود: این تبادلات در طی دوره های مختلف و نیاز انسان ها از طریق شاهراه هایی که حاوی مقصدهای مختلف بوده شکل یافته و مورد استفاده قرارمی گرفته است.
اشرفی در ادامه اظهار داشت: بُعد مسافت، نبود وسایل حمل و نقل سریع و شرایط آب و هوایی و جغرافیایی متنوع و گاه دشوار، روابط و ساختارهای پیچیده و در هم تنیده ای را در این مسیر رقم می زد. در این بین نقش ایران، که در میانۀ راه قرار داشت، به عنوان مکانی که پیوند شرق و غرب را میسر می ساخت تعیین کننده و پررنگ بود. بازنگریستن به یکی از این راه ها، که امروزه به نام راه ابریشم معروف شده، در سالهای اخیر اهمیت ویژه ای در بین کشورها یافته است.
وی با اشاره به نقش برجسته و استراتژیک سرزمین ایران در طول ادوار گذشته، گفت: در سالهای اخیر حضوری کم رنگ در مباحث پژوهشی بین المللی مرتبط با این حوزه وجود داشته است؛ بنابراین لزوم برگزاری کنفرانسی با موضوع راه ابریشم با حضور متخصصین ملی و بین المللی در ایران امری ضروری به نظر می رسید.
گفتنی است؛ نخستین و دومین کنفرانس بین المللی باستان شناسی و حفاظت در امتداد جاده ابریشم به ترتیب در سال های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۵ در کشور چین برگزار شد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ