سراب آینه‌ای اثری از مجسمه ساز آمریکایی

از الآن تا زمستان ۲۰۱۶، مهمان‌های پارک مدیسون (Madison) خود را در بین پوششی آینه‌ای خواهند یافت که آن‌ها را از بالا و اطراف احاطه کرده است. ترزیتا فرناندز (Teresita Fernandez)، هنرمند آمریکایی است که این مجسمه آینه‌ای ۵۰۰ فوتی را بالای مسیر اصلی پارک و فضاهای تفریحی آن، نصب کرده است.
فرناندز می‌گوید: هدف من وارونه کردن کانسپت مجسمه‌های موجود در فضاهای باز بود. بجای آنکه فقط یک مجسمه را در وسط پارک قرار دهم؛ آن را در تمام فضاهای پیاده‌روی پارک به نمایش گذاشتم. این مجسمه درخشان که فاتا مورگانا (Fata Morgana) نام دارد؛ بخاطر آویزان بودن به‌صورت افقی، مانند یک روح است که هم چشم‌انداز پارک را از حالت طبیعی تغییر داده و هم یک نور طلایی ساطع می‌کند.

فاتا مورگانا یک پدیده اپتیکی است که شکل همه اشیا اطراف را مانند قایق‌ها، جزیره و ساحل را غیرطبیعی جلوه می‌دهد به گونه ای که در چشم آدمی ناشناخته باشند. روی هرکدام از آینه‌ها، خیلی دقیق و ظریف سوراخ‌هایی ایجاد کرده‌اند که با تقلید از برگ‌های مجاور، نوعی سراب خلق می‌کنند. فاتا مورگانا، نور خورشید را فیلتر کرده و فقط به طیف طلایی آن اجازه عبور می‌دهد و نوری طلایی روی خود مجسمه، مسیرها و عابران می‌پاشد.


کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ