طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

سجاد نویدی ، معمار جوان ایرانی به تازگی تصاویری از طرح جدید خود منتشر کرده است که حکایت از پروژه ای متفاوت و جالب توجه دارد

23

سجاد نویدی ، معمار جوان ایرانی به تازگی تصاویری از طرح جدید خود منتشر کرده است که حکایت از پروژه ای متفاوت و جالب توجه دارد! این طرح مفهومی نمایانگر یک سیستم دو قسمتی همچون خانه‌ اسکیمو‌ها است که به پنگوئن ها اجازه می ‌دهد در زمان مورد نیاز درون آن ‌ها پناه ببرند. در بخش بالایی پنگوئن ‌ها می ‌توانند از فضای مناسبی برای استراحت و تخم ‌گذاری استفاده کنند. بخش پایینی این زیستگاه‌ های مصنوعی نیز همچون یک اسفنج طراحی شده است تا میزان آب مورد نظر را در خود جای دهد و جلوی تکان خوردن شدید پناهگاه را بگیرد!

این پناهگاه‌ ها همچنین با استفاده از قدرت موج ‌ها و فرآیند الکتریکی برای محیط اطراف خود سرما ایجاد می ‌کنند تا از آب شدن یخ‌ ها جلوگیری کنند. این پروژه که سیستم محافظ پنگوئن ها نام دارد در حال حاضر در مرحله طراحی مفهومی قرار دارد. این معمار ایرانی امیدوار است بتواند با پروژه خود، پنگوئن ‌ها را از خطر آب شدن یخ‌ ها نجات دهد. لازم به بیان است سیستم مذکور می ‌تواند دمای آب را تا منفی ۵۰ درجه سانتی‌ گراد نگه دارد و باعث کاهش سرعت آب شدن یخ‌ ها و گرمای زمین شود. در صورت اجرایی شدن این ایده می ‌توان امیدوار بود که یخ‌ های قطبی پس از چند سال به حالت مناسب خود بازگردند.

اما در توضیح منتشر شده توسط سجاد نویدی ، ایده پرداز این طرح چنین آمده است:

” وقتی پنگوئن ها دنیا را نجات می دهند…!

تغییرات آب و هوایی باعث گرم شدن کره زمین و مختل شدن چرخه های اکوسیستم در طبیعت شده است. یکی از این مشکلات ذوب سریع یخ های قطبی است که عواقب جدی برای محیط زیست و آینده بشر به دنبال دارد. یکی از نگرانی های مهم ذوب شدن یخ های قطبی، خطر انقراض بسیاری از حیوانات از جمله پنگوئن ها است. نسل پنگوئن ها به دلیل تغییرات آب و هوایی در آستانه انقراض قرار دارد. وجود یخ برای زندگی و تخم گذاری پنگوئن ها امری حیاتی به شمار می آید. ذوب شدن یخ همچنین باعث کاهش مواد غذایی پنگوئن ها می شود. هزاران جوجه پنگوئن امپراطور وقتی یخ دریا که بر روی آن پرورش یافته بودند به دلیل گرمای زیاد از بین رفت، غرق شدند. این فاجعه در سال ۲۰۱۶ میلادی در دریای Weddell قطب جنوب رخ داده است.

سیستم محافظ  پنگوئن ها شامل دو بخش می باشد:

۱٫ ایگلو (الهام گرفته از huddle پنگوئن ها) پنگوئن های امپراطور در زمستان سرد قطب جنوب تولید مثل می کنند که دما می تواند به -۳۰ درجه سانتیگراد و کمتر برسد. آنها برای صرفه جویی در مصرف انرژی و محافظت از خود در برابر سرما، یک استراتژی رفتاری را با کنار هم قرار گرفتن در گروه های بزرگ در پیش می گیرند. این فرم به شکل دوار طراحی شده است و به دلیل ثابت بودن دما در داخل ، فضای مناسبی را برای تخم گذاری پنگوئن ها ایجاد می کند.

۲٫ فضای متخلخل (الهام گرفته از اسفنج های دریایی) که ساختار آونگی زیر آن به وسیله امواج دریا حرکت کرده و برق مورد نیاز را برای کارکرد سیستم خنک کننده تامین می کند. این سیستم ماهیتی مستقل دارد و در زمان نیاز به طور هوشمند، جدا شده و با شناسایی مناطق یخی در حال ذوب، به سمت آن ها حرکت می کند. با توسعه این سیستم در قسمت های مختلف قطب جنوب امکان بازسازی قطعات یخ ذوب شده فراهم می شود. “

لازم به بیان است پروژه سیستم محافظ پنگوئن ها از میان ۱۶۹۴ طرح ارسالی و ۱۵۰ پروژه منتخب به فینال رقابت بنیاد جهانی ژاک فرانسه (Fondation Jacques Rougerie) در سال ۲۰۲۰ میلادی راه یافت و در میان ۱۲ طرح برتر بخش نوآوری برای دریا قرار گرفت (رتبه هفتم این بخش).

اما درباره بنیاد جهانی ژاک فرانسه (Fondation Jacques Rougerie) بد نیست بدانید انستیتوی ملی فرانسه در ۲۵ اکتبر سال ۱۷۹۵ میلادی پایه گذاری شده است. آکادمی معماری و هنرهای زیبای این بنیاد در سال ۱۸۱۶ میلادی پس از ادغام سه موسسه ی هنرهای زیبا در یکدیگر تحت عنوان آکادمی بوزار پاریس راه اندازی گردید. کلیه ی فعالیت های مربوط به معماری انستیتوی فرانسه از سال ۱۸۱۶ میلادی به بعد توسط بنیاد بوزار صورت پذیرفت.

از سال ۱۹۴۰ میلادی، این انستیتو با سرمایه گذاری قابل توجه بر روی انواع شاخه ها توانست بیش از ۹۰ آکادمی زیر شاخه برای خود راه اندازی نماید! بنیاد جهانی ژاک روگری نیز یکی از آن نود بنیادی است که اختصاصا به معماری و علوم دریایی و فضایی تعلق دارد. بنیاد جهانی ژاک روگری در سال ۲۰۰۹ میلادی توسط ژاگ روگری (Jacques Rougerie) معمار و اقیانوس شناس فرانسوی آغاز به کار نمود. ژاگ روگری مطالعات و پروژهش های ارزشمندی پیرامون طراحی و احداث زیستگاه های زیر آب داشته است.

این بنیاد با سرمایه گذاری بر روی ایده های ناب و خلاقانه در تلاش است جدیدترین دستاوردهای بشری در زمینه های علوم دریایی و فضایی و… را به نام خود به ثبت رساند. رقابت بنیاد جهانی ژاک روگری فرانسه (Fondation Jacques Rougerie) از سال ۲۰۰۸ میلادی به یک رقابت جهانیِ سالانه تبدیل شد و انستیتوی ملی فرانسه کلیه هزینه های ثبت نام را نیز رایگان اعلام نمود! لازم به بیان است برای حضور در این مسابقه پیش شرط هایی از جمله رزومه قابل قبول وضع نمود. رقابت سالانه بنیاد جهانی ژاک روگری فرانسه (Fondation Jacques Rougerie) در سه حوزه فضا ، دریا و معضلات زیست محیطی برگزار می شود.

ابگینه

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ