سبک بروتالیسم در طراحی داخلی

0 0

سبک بروتالیسم یا معماری زبره‌ کاری به عنوان یکی از سبک های معماری مدرن، در دهه ۱۹۵۰ میلادی مطرح شد. از آن زمان تاکنون، بناهای بسیار زیادی به این سبک، معماری شده اند و اتفاقا این بناها بسیار هم مورد نقد قرار گرفته ­اند! در این نوشتار به بیان سبک بروتالیسم در معماری داخلی می­ پردازیم.

معماران انگلیسی به نام‌ های آلیسون و پیتر اسمیتسون برای اولین بار اصطلاح ” سبک بروتالیسم ” را در سال ۱۹۵۳ میلادی ابداع کردند! جالب است بدانید این اصطلاح ریشه در واژه ای فرانسویبه معنای ” سیمان خام ” دارد؛ عبارتی که لوکوربوزیه ، معمار سوییسی برای تشریح متد استفاده خاص خود از سیمان استفاده می‌ کرد!

بتن عریان، بارزترین نماد سبک بروتالیسم است. در این سبک که معمولا عاری از تزیینات است، حجم های بتنی به خودی خود، زیبایی به اثر معماری می­ بخشند. آنچه که بروتالیسم را از دیگر سبک ها متمایز می­ کند، روح خشنی ست که به مدد کاربرد بتن بکر در سطح وسیع، به کالبد بنا دمیده می­ شود! در عین حال که بتن، نقطه کانونی محسوب می­ شود، مصالحی نظیر آجر، سنگ، چوب، شیشه و … نیز در آن به وفور استفاده شده است. قاب های بتنی، فرم هایی که اغلب راست گوشه هستند، تناسبات مدولار و عدم استفاده زیاد از المان های دکوراتیو از اصول سبک بروتالیسم به شمار می­ آیند.

نکته جالب توجه این است که امروزه شاهد آن هستیم که بسیاری از سبک های معماری داخلی، به صورت تلفیقی بکار می ­روند! تا جایی که گاها تفکیک سبک ها از یکدیگر به راحتی میسر نمی شود! بروتالیسم هم از این امر مستثنی نیست. یکی از نکات قابل توجه در سیر تغییر این سبک در گذر زمان، اضافه شدن المان ها، ابژه ­ها، مصالح و رنگ هایی ا­ست که در عین ایجاد کنتراست با بتن، به روح سرد متن آن گرما می ­دمد. همچنین فرم های منحنی وار با گذشت زمان بیشتر در این سبک جای گرفته اند.

تصاویر زیر مربوط به خانه ­ای در شهر بالی کشور اندونزی است که به سبک بروتالیسم طراحی شده است؛ همانطور که می بینیم از گیاهان، بافت ها و همچنین رنگ ها برای هر چه گرم تر کردن فضا استفاده شده است.

خانه ­ای در شهر بالی کشور اندونزی است
خانه ­ای در شهر بالی کشور اندونزی است
خانه ­ای در شهر بالی کشور اندونزی است
خانه ­ای در شهر بالی کشور اندونزی است

خانه بروتالیست استوایی، بالی اندونزی

معمار / معماران: دانیل میشل و استودیو پاتسیاندیکا

پروژه بعدی، یک استودیوی مجسمه سازی ست که “پدرو ریز ” برای خود طراحی کرده است. استفاده از بتن های از پیش ساخته شده به شکلی تندیس وار، نماد سبک بروتالیسم در این طرح است. فرم های منحنی پنجره ها و همچنین وارد کردن نور طبیعی، فضای داخلی را تلطیف نموده است.

معمار / معماران
بروتالیسم
بروتالیسم
بروتالیسم

و پروژه آخر، خانه ای است در کشور استرالیا که در سال ۲۰۱۸ میلادی ساخته شده است. اغلب اجزا در این طراحی، به گونه ای خام و قالبی از بتن یکپارچه، به نظر می ­رسند که پرداخت نیز نشده اند!

بروتالیسم
بروتالیسم
بروتالیسم
بروتالیسم

ندا صدری ، کارشناسی ارشد معماری داخلی
ابگینه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ut libero justo dapibus mattis Nullam accumsan Lorem consequat. et, nunc
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .