ساخت گل نرگس کاغذی

12

ساخت گل نرگس کاغذی

امروز براتون آموزش ساخت یکی از محبوب ترین گل ها رو داریم. یک گزینه عالی برای روح دادن به دکورهاست. روز مادر هم نزدیکه. می تونید درستش کنید و یه هدیه دست ساز زیبا داشته باشید.

برای ساخت گل نرگس کاغذی به موارد زیر نیاز داریم:

الگوهای گل نرگس که میتونید از اینجا دانلودشون کنید و پرینت بگیرید

کاغذ کشی به رنگ هایی که در شکل میبینید

دستمال کاغذی نازک

سیم ساقه ای 45 و 50 سانتی متری

پرچم زرد یا نارنجی

ماژیک برای افزودن جزئیات

قیچی تیز

الگو هایی که دانلود می کنید شامل 5 مجموعه از گلبرگ و شیپور در اندازه های مختلف است. شکل الگو ها با دو حرف مشخص شده. حرف اول مربوط به سری اون هاست مثلا سری A یا B و حرف دوم در این الگو ها P به معنی گلبرگ و T به معنی شیپور است. می تونید سایز های مختلف از گلبرگ ها و شیپور ها رو از سری های متفاوت با هم ترکیب کنید و مجموعه ای از نرگس های با ظاهر متفاوت به دست بیارید.

از قسمت پرچم ها شروع به ساخت می کنیم. برای هر شاخه به 3 تا 6 پرچم نیاز داریم. یک نوار 0.5*5 سانتی متری از کاغذ کشی  به رنگی که می خواهیم رنگ شیپور گلمون باشه برش می دهیم. همونطور که در شکل می بینید پرچم ها رو در انتهای بالایی سیم قرار بدید و با کاغذ کشی دورش بپیچید. برای چسبیدن بهتر از مقدار خیلی کمی چسب استفاده کنید. دقت کنید که برای گل های بزرگتر باید طول بیشتری از پرچم مشخص باشه و برای گل های کوچک طول کمتری از اون پیداست.

برای ساخت شیپور گل ابتدا یک الگو از قالب ها انتخاب کنید و الگوی مستطیل رو برای پرچم روی کاغذ کشی ببرید.

برای چین دادن حاشیه های شیپور، لبه ی بالایی کاغذ رو همونطور که در شکل می بینید در بخش های کوچک یه آرامی بکشید به این صورت که اون بخش رو با دو شست نگه دارید و با انگشت های اشاره از پشت بهش فشاری به سمت راست یا چپ وارد کنید و این حرکت رو تا آخر لبه بالایی تکرار کنید.

اگر می خواهید چین هایی به سمت بیرون داشته باشید قبل از چین دادن با انگشت ها اول با استفاده از یک مداد یا میل کاموا همونطور که در شکل می بینید لبه بالایی رو به سمت بیرون بکشید و بعد با انگشت ها چین هار رو ایجاد کنید.

همونطور که در شکل پایین مشخصه دو نوع کاغذ کشی داریم. اگر از نوع پایینی استفاده کنید چین هایی بهتری خواهید داشت. در مجموع برای ایجاد اشکالی که نیاز به اتعطاف پذیری دارند این نوع کاغذ مناسب تره و کاغذ نوع بالایی برای ساختار هایی که نیاز به ساختار مستحکم تری داره مناسب تره.

خطوط نقطه چینی که در شکل الگو ها گذاشتیم یعنی قسمت پایین نقطه چین ها برای اومدن روی ساقه هست. در واقع قسمت بالای نقطه چین ها قسمت اصلی گلبرگ ها یا شیپور هاست پس یا با مداد کمرنگ این خط چین هارو برای خودتون بکشید یا به صورت چشمی حواستون به حدود اندازه ها باشه.

در قسمت بعدی از یک وسیله ی استوانه ای مثل مداد کلفت یا چسب یا رژ لب یا هر وسیله ای که دارید استفاده کنید و شیپورهایی که لبه ی بالاییش رو چین دادید دور این استوانه بپیچید و همونطور که در شکل می بینید از قسمت پایین نقطه چین زیر جسم استوانه ای جمعش کنید و بپیچید.

سپس جسم استوانه ای رو بردارید و  کاغذ فرم گرفته رو باز کنید، چشب بزنید و ساقه و پرچم رو که قبلا ساختید وسط این ساختار قرار بدید و کاغذ رو دورش ببندید.

برای هر گل به 6 گلبرگ نیاز داریم. از روی الگو ها یک نوع رو انتخاب کنید و 6 بار از روی اون روی کاغذ کشی بکشید و برش بدهید. برای حالت دادن گلبرگ ها به صورت شکل زیر عمل کنید.

اول لبه ی بالایی رو اندکی بکشید و چین بدید و بعد از قسمت پایین (اونجایی که در الگوها نقطه چین داره) جمعش کنید.

قسمت پایین گلبرگ ها رو بعد از جمع کردنشون در همون حالت به سمت عقب با زاویه 45 درجه نسبت به گلبرگ حالت بدید.

از چند قطره ی کوچک چسب در این ناحیه پایینی گلبرگ ها که به سمت عقب حالت دادید استفاده کنید و از همون ناحیه به ساقه ها دقیقا در زیر شیپور گل بچسبونید. ابتدا سه گلبرگ میانی رو بچسبونید و بعد همونطور که در شکل میبینید سه گلبرگ دیگه رو در زیر اون ها و فاصله ی بینشون بچسبونید.

در مرحله ی بعد برای پوشاندن ساقه به یک نوار 0.5*15 سانتی متری کاغذ کشی به رنگ سبز زیتونی نیاز داریم که به اندکی چسب با زاویه 45 درجه به قسمت پاینی گلبرگ ها می چسبونیم و تا انتهای ساقه می پیچیم.

گل نرگس قسمتی زیر گل داره که برای درست کردنش به صورت زیر عمل می کنیم.

الگوی F در شکل الگوها مربوط به این قسمته. این قسمت رو با استفاده از یک ورق دستمال کاغذی درست می کنیم. بعد از بریدن الگو اون رو از وسط تا می کنیم، تا رو باز می کنیم و دو طرف رو در قسمتی که در شکل می بینید چسب میزنیم و اون رو دور ساقه دقیقا در قسمتی که در شکل مشخصه  می چسبونیم.

برای پخش پایینی ساقه از الگوی H در شکل الگو ها استفاده کنید. همونطور که می بینید ابتدا اون رو از قسمت نقطه چین الگو ها تا بزنید، سپس تای الگو هار رو باز کنید و سپس لبه ها رو به هم بچسبونید.

بعد از خشک شدن این لوله، ساقه رو از پایین واردش کنید و در قسمتی که در شکل می بینید با اندکی چسب بچسبونید.

در نهایت برای شکل طبیعی تر گل ها ساقه اون ها رو از قسمت بالای برگه ای که با دستمال کاغذی درست کرده بودیم، با زاویه 45 درجه خم کنید.

برای تزئین بیشتر می تونید از ماژیک های رنگی استفاده کنید و همونطور که در شکل می بینید لبه ی بالایی شیپور ها رو رنگ کنید.

همچنین می تونید برای ایجاد تنوع بیشتر بین گل ها، 0.5 سانتی متری انتهای پایینی شیپور هار رو رنگ کنیم. و البته بهتره این کار رو بعد از برش دادن الگو و قبل از اتصالش به ساقه انجام بدیم.

همچنین می تونید کل شیپور رو رنگ کنید یا از چند رنگ در اون استفاده کنید.

همچنین می تونید یک دسته از نرگس رو بسازید.

 

برای این کار از کوچکترین سری الگو ها استفاده کنید. بعد از ساخت هر شاخه اون ها رو در ارتفاع های متفاوتی که دوست دارید قرار بدید و فقط کافیه یک برگه ی سفید (الگوی F) در انتهای دسته قرار بدید و نوار کاغذ کشی رو از قسمت کمی پایین تر از آخرین گل دور ساقه ها بپیچید. در نهایت برای ساقه می تونید از الگوی پهن تر G برای ساقه ی دسته ی گل استفاده کنید.

اگر قصد هدیه دادن این دست ساز های زیبا رو دارید هم میتونید به سادگی یک دسته گل درست کنید.

 

منبع: designsponge

ترجمه و ویرایش: archalife

نظرات بسته شده است.

suscipit Sed ut ipsum odio ut in tempus Aenean risus vel, dictum
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .