طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

ساختمان مسکونی گلخون از امین میری در شيراز

64

(توضیحات معمار پروژه)

ساختمان مسکونی گلخون

موقعیت: : شيراز، خيابان گلخون، خيابان متين

معمار/معماران: امین میری | استوديو معماری ميری

همکاران طراحی پروژه: مريم حسيني، علي هنردار، صفورا فرهمند، مهسا دوانيان

سال پروژه: سال ۱۳۹۶ شمسی (۲۰۱۶ میلادی)

کارفرما: محمدرضا محمودی

متراژ زمين: ۳۷۰ مترمربع

زيربنا : ۱۱۴۴ مترمربع

عکس: مسعود مبین

وقتی از شیراز صحبت می ‌کنیم، باغ‌ ها و جویبارهای این شهر را به یاد می ‌آوریم، در حالی که متاسفانه به دلیل ساخت‌ و سازهای بی ‌رویه و همین‌ طور عدم رسیدگی به باغ‌ ها، رفته ‌رفته باغ ‌ها و جویبارها رو به خشکی گذاشته ‌اند. پروژه ساختمان مسکونی گلخون در خیابان متین، در محله گلخون واقع شده است که در سال‌ های دور، این محله کاملا باغ بوده است! جایی که اکنون به واسطه خانه و آپارتمان ‌های نامناسب، به یک آشفتگی شهری تبدیل شده است.

دغدغه ما در این پروژه این بود که تغییری در زندگی آپارتمانی ایجاد کنیم تا بتوان به عنوان یک الگوی جدید یا حداقل راهنمایی برای ساخت ‌و ساز در آینده از آن استفاده کرد، کاری هرچند کوچک و ساده، اما مفید برای آینده محله گلخون. بدین ‌منظور از شفافیت که یکی از ویژگی ‌های معماری ایرانی است، بهره جستیم تا بازنگری دوباره ‌ای در مورد روابط بین فضای داخلی و خارجی صورت بگیرد.

مهم‌ ترین عامل در عملی ‌شدن این دیدگاه، استفاده از بازشوهای بزرگ برای هر یک از فضاهای داخلی به صورت جداگانه بود. برای آنکه مقدار تابش خورشید را بتوانیم به شکلی باکیفیت به درون همراهی کنیم، تصمیم گرفتیم تمامی بازشوها به اندازه ۷۰ سانتی ‌متر نسبت به دیوار محیطی داخل ‌تر قرار گیرند تا علاوه بر کنترل شدت نور و سایه ‌اندازی در ساعات مختلف روز، اکثر فضاهای داخلی تراس ‌دار شوند. این امر کمک می‌ کند که محیط داخل در فصل‌ های مختلف سال تغییرات دمایی کمتری را تجربه کند و همین ‌طور به صورت ناخودآگاه از اهالی خانه دعوت می ‌شود تا از تراس ‌ها استفاده کنند.

در ادامه ی فرآیند طراحی و ساخت، تمامی جان ‌پناه ‌های تراس ‌ها با جعبه‌ گل‌ های زیبا طراحی و به اجرا درآمده ‌اند که این کار به نوبه خود یاد و خاطره فضای سبز گذشته را دوباره در دل آپارتمان زنده می ‌کند.

ابگینه

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

dolor. Lorem justo libero. nec Donec luctus tempus
کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ