طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

ساختمان اداری ایران زمین از امیر شهراد در یزد

1

(توضیحات معمار پروژه)

ساختمان اداری ایران زمین

موقعیت: یزد

معمار/معماران: امیر شهراد (دفتر معماری Awe)

تیم طراحی پروژه: آذین فدایی ، صدف قناویزباف ، سهیل شهدی

کارفرما: کمپانی کاشی ایران زمین

سال آغاز پروژه: ۱۳۹۷ شمسی

سال پایان پروژه: ۱۳۹۸ شمسی

مساحت پروژه: ۷۰۰ مترمربع

سازه: محمد پناهی

عکس: حسین فراهانی

روند طراحی این پروژه را داستان شکل گیری کسب‌ و کار کارفرمای پروژه به پیش برد! پیش از این، دفتر این کسب و کار در یک خانه ی قدیمی حیاط دار ، درست در مقابل سایت کنونی قرار داشت! کارمندان یک رابطه ی پر تنش را که ناشی از تجارت آنلاین با تعداد زیادی مشتری و ارتباط مداوم با آن ها بود، تجربه می کردند. از طریق جلساتی که در دفتر کار قدیمی کارفرما برگزار شد، معماران پروژه دریافتند که مکانی با قابلیت یکپارچه سازی ارتباطات، درست همانند یک بازار سهام کوچک یا حتی یک بازار وجود دارد!

بنابراین، معماران تصمیم گرفتند که با استفاده از یک راه پله ی مازاد، نقاط فعال ساختمان را به هم متصل کنند. به این ترتیب، جریان آزادی از ارتباطات و کار در این دفتر شکل گرفت. این راه پله، اتاق مدیریت را به منطقه ی فروش در طبقه دوم، فضای حسابداری در طبقه ی سوم و در نهایت به پشت بام متصل می کند. پشت بام این دفتر کار، فضایی سبز و طراحی شده برای استراحت کارمندان است. هندسه خالص و فرم متمایز و شفاف این ساختمان، برگرفته از معماری بومی شهر یزد می باشد! این نوع از معماری را می توان ترکیبی از عقب نشینی های بزرگ مقیاس و جریان های جایگزین دانست. این همان ایده ای است که به سکوی پرتاب معماران برای ساخت یک ساختمان اداری مدرن در یک آرمانشهر تبدیل شد!

این پروژه دو جبهه ی کلان و خرد دارد. طراحان بایستی با مواردی همچون میزان تابش نور خورشید و انتقال طبیعی گرما توجه می نمودند. علاوه بر این، موضوعاتی مانند تاثیرات محله و نحوه ی ارتباط با آن، شباهت یا یکپارچگی هم چالش های دیگری بودند که پیش روی معماران پروژه قرار گرفت. ناگفته نماند ساختمان کلاسیکی که در مجاورت دفتر قرار داشت، پس از تکمیل پروژه، به آن اضافه شد. بنابرین، کنتراست شدید در مواجهه با زمینه، بیش از پیش آشکار شد!

خط آسمان این ساختمان یک منحنی کاملا مشخص است. البته این منحنی از نورگیر داخلی ساختمان گسترش یافته است. سنگ تراورتن سفید رنگ را می توان به عنوان متریال غالب طراحی نما معرفی کرد؛ اما برای شکل دادن به جزئیات، از اسکلت فلزی نیز استفاده شده است! علاوه بر این، ساختار اصلی ساختمان با کمک بتن مسلح تقویت شده است.

ابگینه

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ