طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

رنگ سال ۲۰۲۱ میلادی براساس اعلام کمپانی پنتون

36

رنگ سال ۲۰۲۱ میلادی توسط کمپانی پنتون (Pantone) به عنوان بهترین و معتبرترین کمپانی تعیین رنگ سال، اعلام شد! دو رنگ مستقل که بیانگر چگونگی تعامل عناصر مختلف برای حمایت از یکدیگر می باشند.

چندی پیش شرکت شیمیایی آمریکایی بنجامین مور اند کو (.Benjamin Moore & Co) که با نام های بنجامین مور پینتس (Benjamin Moore Paints) و بنجامین مور (Benjamin Moore) نیز شناخته می شود، رنگ سال مختص خود را اعلام کرده بود! رنگ سال ۲۰۲۱ میلادی توسط کمپانی بنجامین مور ، رنگ Aegean Teal 2136-40 اعلام شد. این کمپانی، رنگ اعلام شده را، رنگی جذاب ، متعادل و بسیار آرامش بخش روح آدمی عنوان کرده است. به بیان بنجامین مور ، رنگ Aegean Teal 2136-40 که ترکیبی غنی از رنگ های سبز و آبی و خاکستری به شمار می آید، خالق و بیانگر یک هارمونی طبیعی است!

اما امروز ۱۹ آذر ماه سال ۱۳۹۹ شمسی، Leatrice Eiseman ، مدیر اجرایی کمپانی پنتون، دو رنگ مستقل خاکستری ملایم یا ۱۷-۵۱۰۴ Ultimate Gray و زرد روشن یا ۱۳-۰۶۴۷ Illuminating را به عنوان رنگ سال ۲۰۲۱ میلادی اعلام کرد.

وی درباره انتخاب این دو رنگ به عنوان رنگ سال ۲۰۲۱ گفت:

” ما می دانیم كه در یك زمان غیرمعمول زندگی می كنیم! و با تمام قوا سعی داریم تا آینده ای متفاوت و زیبا را متصور شویم. رنگ ۱۷-۵۱۰۴ Ultimate Gray ، نشان دهنده طرز تفکری عملکردگرا و انعطاف پذیر است! ایده ای که می تواند همه گیر بوده و موردپسند واقع شود؛ در حالی که رنگ ۱۳-۰۶۴۷ Illuminating یعنی همتای آفتابی آن، نوعی ابراز خوش بینی و امیدواری به آینده است. ما امسال دو رنگ مکمل را اعلام کردیم! و این اتفاق دلیلی ندارد جز تاکید بر همراه بودن انسان ها با یکدیگر و تعامل. “

جالب است بدانید برای توصیف این دو رنگ به عنوان رنگ سال ۲۰۲۱ ، مجله architecturaldigest.com این چنین بیان شده است:

” خاکستری، زنبور عسل کارگر است و زرد، ملکه! “

همچنین مجله time.com نیز بیان داشته است:

” تعامل دو رنگ ایده آل با یکدیگر که پیامی از قدرت و امید را به همراه دارند و باعث نشاط آدمی می شوند. “

لازم به بیان است در سال ۲۰۱۶ میلادی نیز دو رنگ توسط کمپانی پنتون به عنوان رنگ سال اعلام شده بود! این رنگ ‌ها، سبز و آبی کم رنگ بودند.

اما درباره کمپانی پنتون به عنوان یکی از مقتدرترین شرکت ها در زمینه رنگ و ارائه سیستم های رنگی بد نیست بدانید این کمپانی، از سال ۲۰۰۰ میلادی تا کنون، با مشاوره متخصصان رنگ در سراسر نقاط جهان، رنگ خاصی را به ‌عنوان رنگ سال معرفی می ‌کند. درباره تاریخچه این کمپانی لازم به بیان است موسسین کمپانی پنتون یعنی برادران ملوین و جسی لیواین برای اولین بار در سال ۱۹۵۰ میلادی در شهر نیویورک به عنوان یک شرکت چاپ و نشر به نام M & J Levine Advertising مشغول به فعالیت بوده است. بعدها لورنس هربرت (Lawrence Herbert) که دانشجوی تازه فارغ التحصیل شده ی دانشگاه هافسترا بود، به عنوان یک کارمند ساده در این شرکت استخدام شد و در همین مدت زمان نیز یک سیستم دقیق را برای استانداردسازی رنگ ‌ها ایجاد کرد! این سیستم از جدول مندلیف گرفته شده ‌است و به هر رنگ نیز یک عدد خاص را اختصاص می دهد. جالب ات بدانید این موضوع سبب شده ‌است تا دیگر امکان اشتباه گرفتن رنگ‌ ها در میان مردم وجود نداشته باشد!

در سال ۱۹۶۳ میلادی، لورنس هربرت (Lawrence Herbert) شرکت m&j Levine را با قیمت ۹۳ هزار دلار از برادران لوین خریداری نمود و به نام موسسه پانتون ثبت کرد. پانتون به معنی همه رنگ ‌ها است ( ارزش کمپانی پنتون در سال ۲۰۱۷  میلادی معادل پنج میلیون و هفتصد و چهل هزار دلار تخمین زده شده است)!

در سال ۲۰۰۰  میلادی، لورنس هربرت (Lawrence Herbert) موضوع رنگ سال را مطرح کرد که طراحان بسیار زیادی نیز از این طرح استقبال کردند. از آن پس هر ساله و در ماه‌ های خاصی از سال (به طور معمول در ماه های می و نوامبر) رنگ سال توسط این کمپانی بین المللی انتخاب می ‌شود. اما درباره نحوه انتخاب رنگ سال، جالب است بدانید در ماه‌ های می و نوامبر، یک جلسه با حضور نمایندگان مختلف این کمپانی از سراسر جهان برگزار می شود؛ این جلسه قوانین خاص خود را دارد! برای مثال مکان برگزاری آن یک اتاق کاملا سفید است تا رنگ ‌های محیطی هیچ ایده ‌ای را به ذهن نمایندگان القا نکند. البته در این جلسه نمایندگان می ‌توانند اشیائی را که رنگ‌ های الهام بخشی دارند، به دیگر اعضا نشان دهند و بدین ترتیب طی دو روز متوالی رنگ سال انتخاب می شود.

البته در سال ۲۰۲۰ میلادی، این روند کمی با تغییر مواجه شد! به سبب همه گیری ویروس کرونا در سراسر نقاط جهان و وجود محدودیت های ایمنی و بهداشتی مربوط به COVID-19، این انتخاب رنگ بیشتر به صورت جلسات آنلاین انجام شد.

منبع:

pantone.com

architecturaldigest.com

time.com – ابگینه

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

Praesent dictum fringilla dolor. ut tempus commodo vulputate,
کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ