رتبه بندی طراحی جهانی (WDR)

رتبه بندی طراحی جهانی (WDR) در همکاری با جایزه بین المللی A’ Design و با هدف کمک به فرهنگ طراحی جهانی (برجسته کردن ایده های طراحی منحصر به فرد در سراسر جهان) به تازگی به ارائه ی رتبه بندی جهانی کشورها در عرصه ی طراحی (طراحی داخلی، طراحی صنعتی و…) پرداخته است.

رتبه بندی طراحی جهانی (WDR) فهرستی را منتشر کرده است که در آن فهرست، کشورها براساس تعداد طراحانی که توانسته اند جایزه بین المللی A’ Design را در سال‌ های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۱ میلادی به خود اختصاص دهند، رتبه‌ بندی شده اند… در این فهرست، کشور ایران با دریافت ۲۸۵ جایزه و کسب ۹۲۸ امتیاز (متشکل از ۰ جایزه طراحی پلاتینیوم (۶ امتیاز)، ۲۴ جایزه طراحی طلایی (۵ امتیاز)، ۱۰۱ جایزه طراحی نقره (۴ امتیاز)، ۸۴ جایزه طراحی برنز (۳ امتیاز) و ۷۶ جایزه طراحی آهن (۲ امتیاز)) در رتبه ی شصتم این فهرست (در میان ۱۱۴ کشور) جای گرفته است! همچنین کشورهای چین، ایالات متحده آمریکا، ژاپن، ایتالیا، هنگ کنگ، بریتانیا، تایوان و ترکیه در رتبه های اول تا هشتم جای دارند.

همچنین در این رتبه‌ بندی اطلاعات مربوط به برترین طراحان هر کشور نیز منتشر شده است؛ از کشور ایران نیز نام ۱۶۹ طراح دیده می‌شود! سید محمد مرتضوی با دریافت ۹ جایزه و کسب ۳۹ امتیاز (متشکل از ۴ جایزه طراحی طلایی، ۴ جایزه طراحی نقره و ۱ جایزه طراحی برنز) در صدر لیست ایران حضور دارد. از دیگر نام های حاضر در این فهرست می توان به محمدرضا قانعی، رضا مفاخر، نیما باوردی، نیما کیوانی، پیمان کیانی، ندا میرانی و… اشاره کرد.

رقابت و جایزه بین المللی A’ Design (یا A’ Design Award & Competition) به عنوان بزرگ ترین رقابت بین المللی طراحی هر ساله طراحان متفکر، خلاق و خوش ذوق را از سرتاسر نقاط جهان برای شرکت در چالشی ایده‌ آل گرا فرا می‌خواند! این رویداد جهانی بر طیف گسترده‌ ای از خدمات و محصولات طراحی معماری، طراحی داخلی، طراحی مبلمان، طراحی گرافیک، بسته بندی و… شامل می‌ شود. رقابت و جایزه A’ Design در رده‌ های مختلفی برگزار می شود؛ در هر رده از این رقابت بین المللی، شرح و بیان ویژه، داوران مخصوص به خود و معیارهای ارزیابی مجزا با هدف رعایت عدالت در ارزیابی، معین شده است.

در این رقابت جهانی، طرح‌ های ساخته شده و همچنین طرح‌ هایی که در مرحله ایده قرار دارند، می‌توانند ارائه شوند. آنچه که اعتبار این مسابقه را از دیگر مسابقات بین ‌المللی طراحی متمایز می‌ کند، پروسه داوری آثار است! داوری این مسابقه در چندین مرحله و با مشارکت بیش از ۷۰ داور از میان کارشناسان حرفه ‌ای سراسر جهان اعم از چهره‌ های آکادمیک ، مدیران شرکت‌ های بزرگ، مهندسین و تکنسین‌ های اجرا، برندگان جوایز دوره‌ های گذشته و همچنین مدیران برندهای معتبر جهان انجام می‌ شود.

هدف اصلی و اساسی رقابت و جایزه A’ Design پشتیبانی از فرهنگ جهانی دیزاین و ایجاد فرصت تبلیغات برابر برای برندگان و نیز ایجاد مشوق‌ هایی برای داوطلبان خود است تا بتوانند ایده‌ هایی خلاق برای ساخت آینده‌ ای بهتر را ارائه نمایند.

منبع:

worlddesignrankings.com – ابگینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ