طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی فروشگاه سیسمونی دنیای کودک از دفتر معماری شباهنگ در اصفهان

54

معماری: دفتر معماری شباهنگ

معماران مسئول: سروش روغنیان، صادق حقیقی

موقعیت: ایران، اصفهان

مساحت: ۴۸۰ مترمربع

تیم طراحی: نیما میرزایی، لیلا اسدبیگی، الهه موسوی

تیم چیدمان: هدی امتیاز، مونا امتیاز، شکیبا ماشینی

اجرا: صادق حقیقی، محسن کلانتری

عکاس: گروه تبلیغات دوچرخه، سارنگ فرزام فر، حسام معتمدی

سال: ۱۳۹۴

شرح پروژه

در این بخش معماری و زندگی با معرفی دکوراسیون داخلی فروشگاه سیسمونی دنیای کودک همراه کاربران گرامی خواهد بود. این پروژه در خیابان فلسطین اصفهان قرار گرفته است. این خیابان عمدتا به فروشگاه های کالاهای مرتبط با کودکان اختصاص دارد. این فروشگاه دارای متراژ کلی ۴۸۰ مترمربع بود که به دو طبقه ی ۲۲۰ متری و یک نیم طبقه با متراژ ۴۰ مترمربع تقسیم شده بود. کاربری فروشگاه پیش از بازسازی تجاری بوده، اما به دلیل این که فروشگاه ریزفضاهای متناسب با کاربری نداشته، کارفرما تصمیم داشت تا شرایط نابسامان را بر اساس نیازهای کاربری جدید نظم و ساماندهی کند.

اولین قدم برای طراحی این پروژه همانطور که طراحان اشاره می کنند، سازماندهی شرایط نابسامان و طراحی فضایی متناسب با کاربری در راستای نمایش محصولات (محصولاتی که ابعاد متنوعی داشتند) بود. با توجه به این موضوع طراحان به برنامه ریزی چیدمان اجناس مختلف به لحاظ ابعاد و نیازهای مخاطبان پرداختند و محصولات را با توجه به کاربردشان در دو طبقه و نیم سازمان دهی کردند.

_ طبقه ی اول به اشیا و محصولات پرکاربرد مانند لوازم بهداشتی و لباس کودک اختصاص یافت.

_ طبقه دوم برای نمایش محصولاتی چون کالسکه و کریر در نظر گرفته شد.

_ در نهایت نیم طبقه را برای نمایش کالای خواب طراحی کردند.

طراحان اشاره می کنند که در روند طراحی به همان اندازه که به ایده و کانسپت خاص نزدیک می شدند، از نحوه ارائه ی محصولات مورد نظر کارفرما فاصله می گرفتند. با توجه به این موضوع تصمیم گرفتند تا یک سناریوی حرکتی را بر اساس چیدمان محصولات بنویسند. آن ها برخی از کالاها را به دیوار منتقل ساختند تا به اندازه کافی در بخش میانی فضایی برای حرکت وجود داشته باشد.

همانطور که می دانید، فضای حرکتی برای تکمیل فرایند خرید ملزم به مکث می باشد، از این رو فضای مکث به فضای بین نمایش و حرکت راه یافت. کالبدی در حال شکل گیری بود که می بایست کالاهایی با تنوع رنگی فراوان را در خود جای می‌داد، به همین سبب رنگ سفید را به عنوان رنگ خنثی که در‌ بر‌گیرنده ی محیط باشد، انتخاب نموده و عنصر صندوق که معمولاً عنصری کم اهمیت در فضاهای تجاری است را به عنوان شاخصه ی فضای مکث در میانه ‌ی فضای کلی قرار داده و با ایجاد گرافیکی ساده، سعی در شاخص نمودن بخش نمایش داشتند.

اکنون در ادامه معماری و زندگی شما را به دیدن سایر تصاویر دعوت می نماید.

اقتباسی از دانشنامه هنرمعماری – خط معمار

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

felis Nullam sed venenatis sit mattis dolor
کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ