دکوراسیون اتاق نشیمن ایرانی

17

دکوراسیون اتاق نشیمن ایرانی و ایده‌های جذاب برای چیدمان آن

دکوراسیون اتاق نشیمن ایرانی از جمله عبارت‌هایی است که بسیاری در اینترنت آن را جست‌وجو می‌کنند؛ اما یک اتاق نشیمن ایرانی چه خصوصیاتی دارد و نحوه چیدمان آن باید چگونه باشد و مبلمان مناسب برای اتاق نشیمن چیست. در این مقاله سعی داریم به پاسخ سؤالاتی از قبیل سؤالات بالا که ذهن خوانندگان را مشغول کرده است، بپردازیم. در ادامه با معماری و زندگی همراه باشید.

اتاق نشیمن

در ابتدا لازم است اتاق نشیمن و فضای آن شرح داده شود. اتاق نشیمن در اکثر خانه‌ها در ایران شامل اتاقی است که اعضای خانواده در آن دور هم جمع می‌شوند و لحظاتی را در کنار هم می‌نشینند. این اتاق معمولاً از اتاق پذیرایی که برای مهمانی‌ها و پذیرایی از مهمانان مورد استفاده قرار می‌گیرد، جدا است. البته اگر متراژ خانه کم باشد، اتاق پذیرایی و نشیمن ادغام شده و از یک فضا برای دو کاربری استفاده می‌شود.

اتاق نشیمن کجای خانه است؟

اصولاً اتاق نشیمن باید بین آشپزخانه و ورودی خانه واقع شود تا در هنگام گذراندن وقت هم به آشپزخانه دسترسی داشت و هم ورودی خانه مستقیم به اتاق پذیرایی منتهی نشود. اتاق نشیمن بهتر است نور طبیعی خوبی داشته باشد ولی اگر این بخش از خانه به دیوار منتهی شود بهتر است در آن پاسیو یا گلخانه ایجاد شود تا نور طبیعی به آن راه داشته باشد. می‌توان اتاق نشیمن را قلب خانه دانست که تقریباً در وسط خانه واقع شده است و از همه اتاق‌ها می‌توان به آن راه پیدا کرد.

چیدمان اتاق نشیمن ایرانی

معمولاً وسایلی که در اتاق نشیمن ایرانی قرار دارد، شامل مبلمان راحتی، کنسول، کمد، کتابخانه، تلویزیون، میز جلو مبلی، میز عسلی، فرش و … است. اگر تصور کنیم که یک سوی اتاق نشیمن به آشپزخانه و سوی دیگر به ورودی خانه منتهی می‌شود و از یک سو نیز نور طبیعی از پنجره ورود می‌کند، پس یک دیوار باقی می‌ماند که معمولاً در دکوراسیون اتاق نشیمن ایرانی به تلویزیون اختصاص داده می‌شود (در اتاق نشیمن اروپایی معمولاً این در این دیوار شومینه اجرا می‌شود). با قرار گرفتن تلویزیون در دیوار بدون پنجره، تکلیف چیدمان اتاق مشخص می‌شود. معمولاً مبل راحتی بزرگ روبروی تلویزیون و یا یک مبل ال به جای آن قرار می‌گیرد که یک فرش در جلوی آن پهن می‌شود. میز جلو مبلی روی فرش قرار می‌گیرد و میزهای عسلی در دو طرف مبل هستند. بوفه، کتابخانه یا کمد در طرف راست یا چپ تلویزیون قرار می‌گیرند و در آخر آباژورهایی در دو طرف پنجره یا پنجره‌ها، متناسب با مبلمان و پرده چیده می‌شوند.

[frontpage_news widget=”29233″ name=”برترین های مهندسی”]

ناگفته نماند که در آشپزخانه‌هایی که دارای پیشخوان هستند، صندلی بار بین آشپزخانه و پذیرایی گذاشته می‌شوند تا از آن‌ها برای صرف وعده‌های کوچک مانند صبحانه یا عصرانه استفاده شود.

سبک دکوراسیون اتاق نشیمن ایرانی

ایرانی‌ها به سبک کلاسیک اروپایی علاقه زیادی دارند و معمولاً از آن برای همه قسمت‌های خانه از جمله دکوراسیون اتاق نشیمن ایرانی نیز استفاده می‌کنند. البته این سبک کمی لاکچری و گران قیمت است و از آنجایی که اتاق نشیمن پر رفت‌وآمد است. ممکن است هزینه زیادی را بر دوش صاحب خانه برای تزیین اتاق نشیمن بگذارد. در این پیشنهاد می‌شود که برای طراحی اتاق نشیمن از سبک‌هایی مانند مدرن، ساحلی، مینیمال و معاصر استفاده شود تا از افراط در اکسسوری جلوگیری شود و فضا کاربردی باشد.

پیشنهادهایی برای دکورسیون اتاق نشیمن ایرانی

با مبل قهوه‌ای چه فرشی مناسب است

امکان ندارد با ورود به هر اتاق نشیمن ایرانی با دکوراسیون یک دست مبلمان قهوه‌ای، کرمی، شکلاتی یا گردویی روبرو نشوید. هر ایرانی اصیل حداقل یک بار در طول عمر خود یک ست مبل قهوه‌ای خریده است. حالا اگر مبل قهوه‌ای خریده‌اید و قصد دارید فرش با آن ست کنید، بهتر است به توصیه ما توجه کنید. وقتی مبل قهوه‌ای دارید لازم نیست فرش‌ها را کرمی یا قهوه‌ای انتخاب کنید. در این صورت یک خانه دلمرده و تکراری خواهید داشت.

فرش قرمز یا فرش لاکی که یک فرش ایرانی اصیل است برای ست کردن با مبل قهوه‌ای بسیار مناسب است. از طرفی هم فرش‌های با تم آبی و کرمی روشن یا فرش‌های آبی و قرمز هم در کنار مبل قهوه‌ای بسیار زیبا هستند.

با مبل آبی چه فرشی ست کنیم؟

خوشبختانه با تنوع در پارچه‌های رومبلی، افراد زیادی به خرید مبل‌های غیر کرم و قهوه‌ای روی آورده‌اند. مبل آبی گزینه مناسبی برای دکوراسیون اتاق نشیمن ایرانی است. استفاده از رنگ آبی در لوازم بزرگ مانند مبل روح آرامی به اتاق می‌دهد. اگر طرفدار کمی انرژی بیشتر هستید آبی را فرش‌های قرمز، قهوه‌ای یا آجری ست کنید و اگر آرامش بیشتری می‌خواهید ترکیب مبل آبی و فرش سفید یا فرش کرمی روشن و آبی فوق العاده است.

سخن آخر

دکوراسیون اتاق نشیمن ایرانی را نباید به استفاده از مبلمان سنتی ایرانی مانند پشتی، سماور زغالی، کرسی و … محدود کرد. بهتر است از طرح‌ها و ایده‌های ایرانی برای اجرا در وسایلی مانند مبل، میز جلو مبلی و میز تلویزیون استفاده کرد؛ مثلاً استفاده از کاشی کاری اصیل ایرانی روی میزهای جلو مبلی، استفاده از جاجیم و گلیم ایرانی برای ساخت رومیزی و کوسن، استفاده از هنر معرق و خاتم اصیل ایرانی برای تزیین و ساخت میز تلویزیون و … همگی به دکوراسیون اتاق نشیمن ایرانی تعلق دارند.

نظرات بسته شده است.

in ante. felis porta. venenatis risus.
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .