طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

دفتر معماری حريری و حريری پروژه جان پناه خود را به عنوان مسكن پيش ساخته و یک طرح بشر دوستانه، برای استفاده ی مردم بي خانمان و جنگ زده در برنامه تلويزيونی New York By Design به همراه تعدادی دیگر از ایده های طراحان سرشناس شهر نيويورک به عنوان طرح شرکت کننده در رقابت NAMBÉ PEOPLE’S CHOICE AWARD رونمایی نمود

38

چندی پیش (۲۱ نوامبر سال ۲۰۲۰ میلادی) دفتر معماری حريری و حريری (Hariri & Hariri Architecture)، فاز اول پروژه جان پناه خود را به عنوان مسكن پيش ساخته و یک طرح بشر دوستانه، برای استفاده ی مردم بي خانمان و جنگ زده در برنامه تلويزيونی New York By Design به همراه تعدادی دیگر از ایده های طراحان سرشناس شهر نيويورک به عنوان طرح شرکت کننده در رقابت NAMBÉ PEOPLE’S CHOICE AWARD رونمایی نمود! جالب است بدانید این برنامه تلویزیونی با طرح چنین موضوعی آغاز شد که آیا ممکن است يک ساختمان با فشار يک دكمه، از حالت افقي باز شده و به حالت عمودي و قابل استفاده تبدیل شود؟ 

لازم به بیان است برند جهانی NAMBÉ چیزی در حدود ۶۰ سال است که به ساخت و عرضه ی ایده های خلاقانه مرتبط با زندگی انسان ها و در جهت بهبود این زندگی اقدام می نماید. برخی از ایده های تولید شده توسط این برند در موزه هایی چون موزه ی بریتانیا در لندن، موزه هنرهای مدرن در شهر نیویورک و همچنین دیگر گالری های مشهور در سرتاسر نقاط جهان به چشم می خورد!

براساس توضیحات منتشر شده از سوی دفتر معماری حريری و حريری (گیسو حریری، مژگان حریری و ریچارد پرکین)، این مسكن پيش ساخته در حالت فشرده شده به راحتي با كاميون و كشتی به نقاط مختلف جهان قابل حمل می باشد. در قسمتی از این توضیحات با جمله ی جالب توجهی مواجه می شویم: ” اگر رويای برادران رايت، فراهم ساختن امکان پرواز برای انسان ها بود، رويای خواهران حرير نیزی نجات انسان های بی خانمان و بهبود زندگي آنها است. “

اما دفتر معماری حريری و حريری در ادامه پروژه های بشردوستانه ی خود و برای تکامل ایده ی جان پناه، پروژه باغ امید یا Garden Of Hope را برای شهر زن آباد (واقع در کشور افغانستان) معرفی کرده است! پروژه ی باغ امید یا Garden Of Hope شامل مجموعه ای از خانه های پيش ساخته مرتبط با ایده ی جان پناه است که برای زنان بی سرپرست شهر قندهار (در جنوب کشور افغانستان و سومین شهر پرجمعیت این کشور) مطرح شده است. دفتر معماری حريری و حريری در توضیح این پروژه می گوید:

” ایده باغ امید برای اسکان امن و پایدار زنان شهر زن آباد در نزدیکی قندهار (زن آباد، شهری است ۵۰۰ بیوه با خانواده های خود در آن زندگی می کنند)، پروژه ای پیرامون بررسیِ مفاهیم سنتی حاکم بر معماری معاصر و برنامه ریزی دوباره برای آن است! پیشنهاد ما، الگویی پارامتری است که به شما اجازه می دهد جوامع در حال ظهور را براساس نیازهای آن ها و با الهام از سیستم های طبیعی، به رشد هر چه بیشتر ترغیب نمایید. زنان در این پروژه، دورهم گرد آمده اند، با هم کار می کنند و به یکدیگر کمک می کنند؛ ایده ای که در نهایت مهارت های موردنیاز برای خلقِ یک آینده اقتصادی پایدار را فراهم می آورد. “

جالب است بدانید پروژه ی باغ امید با الهام از توپوگرافی طبیعی منطقه طراحی شده است! همین عامل باعث می شود تا در این سیستم، زنان در آرامش به پرورش انواع میوه ها همچون انار، گردو ، انجیر، هلو، زردآلو ، توت، پسته و بادام می پردازند! آنها می آموزند که که چگونه می توان این میوه ها را خشک کرد و سپس آن ها را در بازارهای محلی فروخت (ایده ای برای تامین نیازهای اقتصادی زندگی)

ایده برپایی باغ امید تلاشی است برای بازگرداندن عزت نفس و آرامش به زنان بیوه ی افغانی که علی رغم تمامی مشکلات، تسلیم نشده اند و به زندگی ادامه داده اند.

درباره دفتر معماری حريری و حريری لازم به یادآوری است این شرکت در سال ۱۹۸۶ میلادی توسط دو خواهر به نام های گیسو حریری و مژگان حریری تاسیس گردید؛ هر دو خواهر از دانش آموختگان دانشگاه کرنل (Cornell University؛ از مطرح ترین دانشگاه ‌های آمریکا و جهان) هستند.

ابگینه

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

nunc Donec felis vulputate, mattis libero massa lectus
کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ