داستان جالب پسته آمریکا

در اواسط دهه اول قرن نوزدهم میلادی بود که پسته به آمریکا رسید و مشتری پروپاقرص در آمریکا مهاجرانی بودند که از خاورمیانه به نیویورک آمده بودند. رابطه پسته با آمریکا در سال ۱۹۰۴ عمیق‌تر شد، چون برای اولین بار پسته در خاک آمریکا کاشته شد. در آن زمان ایران پیشروی بی‌رقیب تولید پسته در دنیا بود. تغییرات که در بازار در حال وقوع بود از سال ۱۹۲۹ شروع شد که گیاه‌شناسی به نام ویلیام وایت هوس برای جمع‌آوری بذر مختلف پسته به خاورمیانه سفر کرد. او کارمند وزارت کشاورزی آمریکا بود، سرزمین پارس را زیر پا گذاشت تا پسته‌هایی پیدا کند که در آمریکا قابل‌کشت باشند.

ماه‌ها بعد او به آمریکا بازگشت و امیدوار بود بتواند ۱۰ کیلو نمونه پسته‌ای که از ایران آورده بود را در آمریکا بکارد. پسته در اقلیمی که تابستان‌های خشک و طولانی و زمستان‌های ملایم داشته باشد رشد می‌کند. پس قرعه به نام دره ساکرامنتو افتاد که لحاظ کشاورزی خاک حاصلخیزی داشت و میزبان پسته‌های آقای وایتهوس شد.

سالها طول کشید تا وایتهوس نمونه‌هایش را آزمایش کند. وی با دقت به درختان رسیدگی می‌کرد و تغییرات تدریجی رنگ‌دانه‌های پسته را از سبز کمرنگ به زرد و صورتی مشاهده می‌کرد؛ اما از هزاران دانه‌ای که وی جمع کرده بود فقط یکی با اقلیم آن منطقه سازگار بود؛ و آن دانه پسته یکی از پسته‌هایی بود که از باغات متعلق به خانواده آقای آگاه تولیدکننده سابق پسته در رفسنجان بود برداشته بود.

[kkstarratings]

[wp-rss-aggregator]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 5 =

اگر فضای بیش از 100 متر دارید می توانید از مشاوره رایگان معماری و زندگی بهرمند شوید شماره تماس در تمامی ساعات 09369389646
1
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .
Powered by