طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

خوابگاه دانشجویی دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ (Hong Kong University of Science and Technology)

10

یکی از جدیدترین و قابل توجه ترین پروژه های معماری در سال ۲۰۲۱ میلادی، مربوط به همکاری مشترکی است که میان دو شرکت معماران زاها حدید (Zaha Hadid Architects) و معماران L&O (یا Leigh & Orange) شکل گرفته است! این پروژه در راستای توسعه‌ ی خوابگاه دانشجویی دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ (Hong Kong University of Science and Technology) تعریف شده است و بناست که مراحل ساخت و ساز و تکمیل آن تا سال ۲۰۲۳ میلادی به پایان برسد!

این اقامتگاه دانشجوییِ ۳۵۵۰۰ متر مربعی که حاصل هنر و همکاری معماران شرکت زاها حدید و معماران هنگ کنگی Leigh & Orange می باشد، می تواند بیش از ۱۵۰۰ دانشجو را در خود جای دهد. جالب است بدانید این پروژه با الهام از استراتژی دانشگاه در مواجهه با مسائل مهم جهانی، یعنی تلفیق فناوری های روز و نوآوری طراحی شده است. مطابق با پیش بینی ها، قرار است که در ساخت خوابگاه دانشجویی دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ (Hong Kong University of Science and Technology)، پیشرفته ترین تکنولوژی های طراحی و پایدارترین روش های ساختمان سازی با یکدیگر ترکیب گردند.

براساس طرح های اولیه، می توان دریافت که این اقامتگاه دانشجویی که شامل مجموعه ای از بلوک ها با ارتفاعی بین شش تا هشت طبقه می باشد، سه عنصر اصلی را داراست: ستون فقرات مرکزی، حیاط ها و خوشه ها! ستون فقرات مرکزی که به عنوان یک فضای پیاده روی و گردش (یک گذرگاه فعال) بر روی پشت بام این پروژه شناخته می شود، طولی در حدود ۲۰۰ متر خواهد داشت! ایده ای جالب توجه که به عنوان یک حوزه ی عمومی تعریف شده است! بدین صورت که بلوک های گوناگون با عملکردهای مختلف، از سالن های تفریحی تا سالن های ورزشی و آزمایشگاه های فناوری اطلاعات به سبب این فضای ویژه پیاده روی به یکدیگر متصل می باشند و در ارتباط خواهند بود.

همچنین در این پروژه، اتاق های استراحت و اقامت دانشجویان نیز در سبک ها و ظرفیت های متفاوت طراحی شده اند که در فضای خوشه ها جای خواهند گرفت. امید آن می رود که سه خوشه ی این مجتمع، در سه طرح منحصر به فرد و متفاوت با یکدیگر، پذیرای طیف وسیعی از دانشجویان باشد. وظیفه ی تلفیق و در هم آمیختن ساختمان مرکزی و خوشه‌ ها نیز با کمک ستون فقرات مرکزی بر دوش عنصر سوم یعنی حیاط ها گذاشته شده است!

ناگفته پیداست که رویکرد اصلی حاکم بر طراحی این مجموعه، ساخت و ساز مدولار و طراحی چند گره ای می باشد! به علاوه، تیم معماران با هدف بهینه سازی و اثربخشی فرآیند توسعه ی طراحی، از مدل سازی اطلاعات ساختمان یا BIM بهره خواهند گرفت.

منبع:

dezeen.com

archdaily.com

نادیا کریمی – ابگینه

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ