تیم ایرانی برگزیده مسابقه eVolo 2020

0 331

نتایج مسابقه معماری eVolo پیرامون طراحی آسمانخراش و ساختمان های مرتفع در سال ۲۰۲۰ میلادی اعلام شد! نکته ی جالب توجه این است که در میان برگزیدگان این مسابقه بین المللی، نام یک تیم ایرانی نیز دیده می شود. سروش عطارزاده ، لعیا رفیعانژاد ، سروش عاملی و همچنین شراره فریادی اعضای این تیم شرکت کننده ایرانی هستند.

در توضیح پروژه پیشنهادی این تیم ایرانی، چنین آمده است:

M U D  T R A P P E R

در دهه های اخیر و با تغییرات اقلیمی بزرگ مقیاس، شاهد بروز و ظهور رخدادهای فاجعه بار و حوادث تلخ در سرتاسر جهان بوده ایم. مسئولیت اجتماعی ما (به عنوان معمار) توجه به این قبیل حوادث و تلاش در جهت بهبود شرایط زندگی بشر و سایر موجودات و از همه مهم تر طبیعت می باشد. با افزایش دمای کره زمین و مشکلات ناشی از آن، یکی از مخاطرات تهدید کننده جهان، بروز سیل در نقاط مختلفی است که حتی پیشینه تجربه این چنین مسائلی را نداشته اند. بنابراین، پیش بینی پلتفرمی برای مواجهه با شرایط حساس و قابلیت بهره بری از آن به صورت یونیورسال دغدغه اصلی ما شد. پلتفرمی که بتواند در هنگام سیل علاوه بر کاهش سرعت آن، نه تنها جان انسان و حیوانات را از خطر مرگ محافظت نماید، بلکه بتواند همزمان با بهره گیری از پتانسیل نیروی آب و گل و لای همراه آن، در جهت تولید انرژی و متریال استفاده نماید. این پلتفرم می تواند نیرویی که غالبا مخرب و مضر است را با فرایندی نه چندان پیچیده، تبدیل به موقعیتی مناسب برای بهره برداری انسان نماید.

مساله مهم برای ما، نشان دادن پتانسیل های موجود در  اتفاقات طبیعی است که با اتخاذ نحوه مواجهه صحیح می تواند زاینده و مولد باشد!

تجربه بشری همواره نشان داده‌ است که تقابل و مواجهه خصمانه با نیروهای طبیعی جز اندوه و افسوس هیچ حاصلی برای بشر نداشته است. در مقابل نیروهای طبیعت و بلایای حاصل از آن انسان می تواند با همراه شدن و بهره‌وری از امکانات و پتانسیل موجود در آن، با کاهش خسارات ناشی از آن، گامی هر چند کوچک به سمت تسلط به آن بردارد.

در این طرح با قرار دادن پلتفرمی در مقابل جریانات شدید سیلاب، سعی می شود عناصر مخرب این جریانات (گل و لای و سرعت بالای آب) کنترل گردد. طی سیستم حرکتی که انرژی خود را از نیروی موجود در سیلاب می گیرد، با جدا سازهای چند مرحله ای ابتدا سنگ های درشت دانه، حیوانات و آبزیان گرفتار در سیل نجات پیدا می کنند و سپس گل و لای موجود در سیلاب توسط گوی های تصفیه جمع آوری شده و وارد مرحله ذخیره سازی می گردند. این گل و لای می تواند مجددا به عنوان متریال قابل استفاده فراوری گردد. با عبور سیلاب از این پلتفرم علی رغم جدا شدن موارد مذکور، سرعت بالای آب نیز کاهش پیدا کرده و با خطر تخریب بسیار کمتر به طی مسیر خود می پردازد. “

بد نیست بدانید رقابت معماری طراحی آسمانخراش و ساختمان های مرتفع eVolo برای اولین بار در سال ۲۰۰۶ میلادی برگزار شد. این رقابت در حال حاضر به صورت همه ساله برگزار می شود و یکی از معتبرترین جوایز جهان برای معماری ساختمان های مرتفع به شمار می آید!

رقابت معماری طراحی آسمانخراش و ساختمان های مرتفع eVolo ایده های برجسته ای را پیرامون طراحی آسمان خراش با استفاده از فناوری های جدید، مواد، برنامه ها، زیبایی شناسی و سازمان دهی های فضایی همراه بل مطالعات جهانی سازی، انعطاف پذیری، سازگاری و همچنین انقلاب دیجیتال را تعریف می کند.

در رقابت سال ۲۰۲۰ میلادی، ۸۰۰۰ دلار به سه پروژه برتر این رقابت بین المللی اهدا خواهد شد و آثار منتخب نیز در چندین نشریه بین المللی چاپ و معرفی خواهند شد!

این رقابت، پژوهشی است پیرامون ارتباط فضاهای عمومی و خصوصی و همچنین نقش فرد و اجتماع در ایجاد جامعه ای پویا و سازگار و هماهنگی و تعادل. بین انسان و طبیعت. لازم به بیان است در این رقابت بین المللی، هیچ محدودیتی در رابطه با سایت، برنامه فیزیکی و یا ابعاد و اندازه ها وجود ندارد! هدف رقابت eVolo این است که با فراهم آوردن حداکثر آزادی، شرکت کنندگان بتوانند پروژه ای را بدون محدودیت ور خلاقانه ترین حالت ممکن ارائه دهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ut libero adipiscing ipsum dolor facilisis fringilla amet, et, dolor. nec
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .

(تبلیغات هزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری کوتاه مدت است با تبلیغات در معماری و زندگی بیشتر دیده شوید )