تفاوت رنگ روغن و رنگ اکرلیک در نقاشی ساختمان

8

تفاوت رنگ روغن و رنگ اکرلیک در نقاشی ساختمان

در عرصه نقاشی ساختمان روزبه‌روز با رنگ‌های جدیدتری روبه‌رو می‌شویم. رنگ‌هایی که بیشتر از قبل توانسته‌اند به سلیقه‌ی مشتری پاسخ ‌بدهند. رنگ اکریلیک یکی از رنگ‌های به‌روز عرصه نقاشی ساختمان است که باوجود تنوع رنگی ‌بی‌نظیر و کیفیت بالا هنوز نتوانسته جای رنگ‌های قدیمی مثل رنگ روغن را بگیرد. چراکه رنگ روغن باوجود ناسازگاری با محیط‌ زیست و بوی نامطبوع به دلیل داشتن مزایایی مثل ضدآب بودن و قابلیت شستشوی 100% هنوز هم طرفداران خاص خودش را دارد. بنابراین اگر شما هم قصد رنگ‌آمیزی ساختمانتان را دارید و بین دو راهیِ انتخاب رنگ‌های قدیمی و جدید سردرگم مانده‌اید، خواندن ادامه‌ی این مطلب را از دست ندهید.

رنگ روغن بهتر است یا رنگ اکرلیک؟

انتخاب اینکه کدام از این رنگ‌ها بهتر است کاملاً بستگی به خودتان دارد و برای اینکه بدانید کدام رنگ انتخاب مناسب‌تری برای شماست، باید از ویژگی‌های هر کدام از این رنگ‌ها مطلع باشید. رنگ‌ روغن دارای پایه حلال نفتی است، به همین خاطر:
• برای رقیق شدن به مواد نفتی نیاز دارد.
• فقط با تینر پاک می‌شود.
• در دو حالت مات و روشن قابل اجراست.
• روی سطوح نمی‌تواند حالت بافت‌دار ایجاد ‌کند.

درصورتی‌که رنگ اکریلیک پایه حلال آبی دارد و به همین دلیل:
• با آب رقیق می‌شود.
• می‌تواند حالت بافت‌دار روی سطح ایجاد کند.

باید بدانید که رنگ‌های حلال در نفت مثل رنگ روغن دیرتر خشک می‌شوند و اجرای سخت‌تری دارند. هرچند برای رنگ‌آمیزی سطوح فلزی و چوبی کاملاً مناسب‌اند. از طرف دیگر رنگ‌های اکریلیک به دلیل اینکه حلال در آب هستند برای سطوح چوبی و فلزی استفاده‌ای ندارند.
ناگفته نماند که طیف رنگی وسیع و کیفیت رنگ‌های اکرلیک یکی از دلایل پرطرفدار بودن این رنگ است. با این وجود رنگ روغن در سه نوع براق، نیمه‌براق و مات تولید می‌شود و از این نظر نسبت به رنگ اکریلیک مزیت دارد.

اگر شما از انعکاس نور لذت می‌برید و یا شستشو و بهداشتی بودن محیط برایتان اهمیت زیادی دارد بنابراین بهتر است از رنگ‌های روغنی استفاده کنید. اگر هم دلتان می‌خواهد از طیف‌های رنگی جدید و متنوعی استفاده کنید و برای رنگ‌آمیزی عجله دارید، رنگ اکریلیک انتخاب مناسب‌تری است چراکه هم رنگ‌های متنوع‌تری دارد و هم به سرعت اجرا و خشک می‌شود. به‌علاوه برای اجرای رنگ روغن باید سطح زیری آماده‌سازی شود (انجام کارهایی مثل بتونه‌کاری و …) اما رنگ اکریلیک را می‌توانید به شکل مستقیم روی سطح اجرا کنید.
به خاطر همین ویژگی‌ها و تفاوت‌هاست که انتخاب رنگ کاملاً به سلیقه و هدفتان از رنگ‌آمیزی بستگی دارد. در ادامه از مزایای و معایب هر کدام از رنگ‌های روغنی و آکریلیک با جزییات بیشتری خواهیم گفت تا بهتر بتوانید در این مورد تصمیم بگیرید.

مزایا و معایب رنگ روغن

احتمالاً برایتان جالب است اگر بدانید رنگ‌های روغنی، روغن‌شان را مدیون بذرهای گیاه کتان هستند! هرچند در نگاه اول ممکن است فرآیند تولید رنگ روغن پروسه‌ای ارگانیک به نظر برسد اما در ادامه‌ی فرآیند تولید، از مواد شیمیایی مختلفی مانند سرب استفاده می‌شود. به همین دلیل این رنگ برای محیط زیست و سلامتی انسان بسیار مضر است. البته به دلیل ویژگی‌ها و مزایای منحصربه‌فردش این رنگ همچنان طرفدار دارد، مزایایی مثل:

 1. رنگ روغن برخلاف رنگ‌های مات، ماندگاری و دوام بیشتری دارند.
 2. در برابر نور خورشید و اشعه ماوراءبنفش مقاومت بالایی دارند.
 3. بعد از خشک شدن، قابل شستشوست و به راحتی لکه گیری می‌شود (به خصوص رنگ روغن براق).
 4. به دلیل ضد آب بودن برای رنگ‌آمیزی سطوح فلزی و چوبی بسیار مناسب‌ است.
 5. رنگ‌های روغنی مقاومت بالایی در برابر نم و رطوبت دارند و به همین خاطر مانع رشد باکتری، خزه، قارچ و … می‌شوند.
 6. با وسایل مختلفی مثل قلم‌مو، پیستوله و یا غلتک قابل اجراست و سطح کاملاً یکنواختی را ایجاد می‌کند.

با این‌وجود معایب این نوع رنگ را نمی‌توان نادیده گرفت. از جمله معایب رنگ روغن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. برای رقیق شدن به مواد نفتی نیاز دارد به همین دلیل بوی نامطبوعی در محیط ایجاد می‌کند. بویی که تا مد‌ت‌ها ماندگار است.
 2. حاوی مواد شیمیایی سمی است و برای سلامتی مضر است.
 3. با محیط زیست سازگار نیست.
 4. برای اجرای رنگ روغن به مدت زمان بیشتری نیاز است.
 5. نسبت به رنگ‌های دیگر اجرای سخت‌تری دارد.
 6. به کندی خشک می‌شود.
 7. قبل از شروع رنگ‌آمیزی با رنگ روغن، سطح زیری درصورت داشتن ناهمواری باید آماده‌سازی شود. درغیراین‌صورت بعد از خشک شدن رنگ، ناهمواری‌ها و ایرادها بیشتر دیده می‌شوند.
  اگر می‌خواهید جزییات بیشتری درباره رنگ روغن بدانید پیشنهاد می‌کنیم مطلب رنگ روغن ساختمان؛ مزایا، معایب و نکاتی که از رنگ روغن نمیدانید! را بخوانید و اطلاعاتتان را در این زمینه کامل کنید.

مزایا و معایب رنگ اکرلیک

با اینکه مدت زیادی نیست که رنگ‌های اکریلیک وارد بازار رنگ شده‌اند اما حسابی توانسته‌اند جای خودشان را بین رنگ‌های سنتی باز کنند. به همین خاطر استفاده از رنگ‌های قدیمی تا حدودی از رونق افتاده است. شما می‌توانید سه نوع رنگ اکرلیک را از بازار تهیه کنید:
1) رنگ اکرلیک مخصوص سطوح داخلی و خارجی ساختمان
2) رنگ اکرلیک ضدزنگ، مخصوص سطوح فلزی
3) رنگ اکرلیک مخصوص رنگ‌آمیزی سطوح چوبی

بررسی مزایا و معایب رنگ اکرلیک به ما نشان می‌دهد که چرا این رنگ این‌قدر طرفدار پیدا کرده است.

رنگ آکریلیک مزایای بسیاری دارد، ازجمله:

 1. دارای طیف رنگی گسترده و بی‌نظیری است.
 2. غلظت بالایی دارند و به همین خاطر بسیار به‌صرفه هستند.
 3. بسیار انعطاف‌پذیر است و نسبت به رنگ روغن دیرتر ترک می‌خورد.
 4. برای رقیق شدن احتیاجی به فرآورده‌های نفتی ندارد.
 5. هیچ بوی نامطبوعی ندارد.
 6. به محیط زیست و سلامتی انسان ضرری نمی‌رساند.
 7. نسبت به رنگ روغن اجرای ساده‌تری دارد.
 8. در مقابل نور خوشید و اشعه‌ی ماوراءبنفش بسیار مقاوم است و به سادگی تغییر رنگ نمی‌دهد.
 9. سریع خشک می‌شود.
 10. روی سطوح مختلف آجری، بتنی، گچی و … قابل اجراست.
 11. برای رنگ‌آمیزی نماهای داخلی و خارجی مناسب است.
 12. نسبت به رنگ روغن، قابلیت پوشش‌دهی بالاتری دارد.
 13. بعد از خشک شدن، در صورت صدمه دیدن به‌راحتی قابل ترمیم است.

دربرابر این همه مزیت، رنگ آکریلیک معایبی هم دارد، ازجمله:

1) قابلیت شستشوی رنگ اکرلیک تا حد زیادی بستگی به نوع زیرسازی‌اش دارد. درصورتی‌که زیرسازی‌اش رنگ روغن باشد، بعد از خشک شدن رنگ، از بابت شستشو خیالتان راحت است. اما اگر از رنگ پلاستیک به‌عنوان زیرسازی استفاده کنید باید بدانید که قابلیت شستشوی رنگ اکرلیک بسیار کاهش پیدا خواهد کرد.
2) برای اجری رنگ آکریلیک تنها باید از غلتک استفاده کنید. چون در صورت استفاده از قلم‌مو، رد قلم روی سطح باقی می‌ماند و از زیبایی و جذابیت نهایی کار کم می‌شود.
3) لکه‌گیریِ سطحی که با رنگ روغن رنگ‌آمیزی شده بسیار ساده‌تر از سطحی است که رنگ آکریلیک روی آن اجرا شده است.
4) رنگ آکریلیک بعد از خشک شدن درخشش و شفافیتش را از دست می‌دهد (برخلاف رنگ روغن).

قیمت رنگ روغن در مقایسه با قیمت رنگ اکرلیک

ما در جدول زیر با توجه به نوع زیرسازی سطح، قیمت حدودی رنگ روغن و اکریلیک را دسته‌بندی کرده‌ایم. به‌این‌ترتیب می‌توانید با یک نگاه به مقایسه‌ای کلی دست پیدا کنید.

باید توجه داشته باشید که با توجه به برند رنگ و نوع زیرکاری، محدوده قیمت‌ها و درنتیجه هزینه نهایی رنگ‌آمیزی متفاوت خواهد بود. البته هزینه نقاشی ساختمان فقط در این دو مورد خلاصه نمی‌شود.

در نهایت، رنگ روغن را انتخاب کنیم یا رنگ اکریلیک ؟

مطمئناً تنها کسی که می‌تواند به این سؤال جواب دهد خود شما هستید. حتماً تا الان متوجه شده‌اید که هر کدام از این رنگ‌ها مزایا و معایب خاص خودشان را دارند و نمی‌توان به طور قطع گفت که انتخاب کدام رنگ بهتر است؟!
در صورتی که قابل شستشو بودن و بهداشت محیط برایتان در اولویت است، بهتر است از رنگ روغن استفاده کنید. اما اگر علاقه دارید سطوحی که رنگ‌آمیزی می‌کنید حالت بافت‌دار داشته باشد رنگ اکرلیک انتخاب بهتری است. به‌علاوه برای انتخاب رنگ باید به مسائل فنی مثل زیرسازی دیوار و نکاتی از این قبیل هم توجه داشته باشید.

برای همین قبل از اینکه تصمیم قطعی بگیرید و سراغ اجرای نقاشی ساختمان بروید، بهتر است از یک نقاش یا فرد حرفه‌ای مشورت بگیرید. یک فرد مطمئن که باتوجه به سلیقه، هدف و بودجه‌تان، شما را راهنمایی کند تا بدانید با انتخاب کدام رنگ و رعایت چه نکاتی بهترین اجرای نقاشی ساختمان را داشته باشید.

منبع: ostanaghash.com

 

نظرات بسته شده است.

dapibus neque. libero ut leo. sed
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .