تاثیر رنگ ها در دکوراسیون داخلی و معماری

انتخاب رنگ مناسب در دکوراسیون داخلی مدرن یکی از مهم ترین مراحل می باشد. اهمیت این موضوع به اندازه ای است که می گویند، رنگ می تواند فضای داخلی را بسازد یا در هم بشکند. از این رو می توان به صراحت گفت که انتخاب رنگ های مناسب برای فضاهای یک ساختمان، یکی از جنبه های مهم طراحی داخلی محسوب می شود. رنگ ها علاوه بر موضوع زیبایی شناسی، به صورت مستقیم بر روان افراد تأثیر خواهند گذاشت. اگر شما هم قصد بازسازی و طراحی فضای داخلی را دارید و نمی دانید که چگونه مناسب ترین رنگ در دکوراسیون داخلی مدرن را به کار ببرید، بهتر است که چندین اصول اولیه در مورد رنگ و ویژگی های آن ها را بدانید، حتی اگر بازسازی و طراحی داخلی پروژه ی خود را به مجموعه ای حرفه ای و کاردان سپرده اید. در این بخش معماری و زندگی به صورت خلاصه ویژگی های رنگ ها و تأثیرات آن ها بر ذهن مخاطب را شرح خواهد داد. همراه ما در معماری و زندگی باشید.

همانطور که بدان اشاره شد، برای انتخاب بهترین رنگ در دکوراسیون داخلی مدرن ابتدا بایستی خصوصیات و ویژگی رنگ ها را به طور کامل بشناسید. این که رنگ ها زمانی که کنارهم قرار می گیرند، آیا شدت تأثیرگذاری آن ها کاهش یا افزایش می یابد؟ بهتر است بگوییم که رنگ ها دارای ویژگی ها و شخصیت های متعددی هستند که در این بخش به برخی از مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

دما یا درجه حرارت رنگ

یکی از ویژگی های اصلی رنگ ها دما و یا درجه ی حرارت آن ها می باشد. رنگ ها دارای دما و درجه حرارت هستند و از این دید به دو دسته ی اصلی تقسیم می شوند: تنالیته های گرم و سرد. رنگ های گرم مانند قرمز، نارنجی و زرد می توانند به فضا و مخاطبان آن انرژی ببخشند. رنگ های سرد مانند آبی، سبز و بنفش به طور کلی فضایی آرام و آرام ایجاد می کنند. هنگام انتخاب رنگ دیوار و کف، مهم است که هدف کاربری فضا را در نظر داشته باشید.

ویژگی های رنگ زرد

با دیدن رنگ زرد به احتمال زیاد اولین چیزی که به ذهن خطور می کند خورشید است. رنگ زرد دارای ویژگی هایی چون روشنی، حس شادی، گرمی و صمیمیت است. به ما احساس آرامش و شادی می دهد. در رنگ درمانی رنگ زرد احساس شادی به ارمغان می آورد. برای طراحی داخلی مبلمان زرد، دیوارها یا اکسسوری ها می توانند روشنایی و حس گرمی بیافزایند.

منبع: Archline – خط معمار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ