بازسازی معماری و طراحی داخلی داروخانه امین از استودیو معماری رضا اسلامی در ساری

معماری: استودیوی معماری رضا اسلامی

معمار مسئول: رضا اسلامی

موقعیت: ایران، ساری

سرپرست تیم طراحی: یاسمن صدیقی

تیم طراحی: عطیه ولی زاده، مینا جعفریان، امیر عباسپور

اجرا: ایمان ولی پور

سه بعدی سازی: یاسمن صدیقی

گرافیست: مفرح دژبرد

مساحت زمین-زیربنا: ۱۲۰ مترمربع

سال: ۱۳۹۹

عکاس: ملیسا اشتری

شرح پروژه

در این بخش معماری و زندگی با شرح بازسازی و طراحی داخلی داروخانه امین همراه شما عزیزان خواهد بود. طراحی داروخانه حاضر با در نظر گرفتن بستر درمانی بافت احاطه شده‌، محدودیت در زمان اجرا به دلیل کاربری اش و به دلیل عدم تعطیلی داروخانه، استفاده از متریال های مقرون به صرفه و استفاده مجدد مصالح به کار رفته پیش از بازسازی داروخانه و کاربرد متریال بازیافتی و به علاوه تاکید بر تنش زدایی، محیطی ایجاد شد به طوری که می توان اشاره کرد کلیت طرح بر مبنی بر استراتژی های پاسخگو به مسائل موجود و همچنین حضور حداقل معمار تنها جهت تاکید کانسپت زیبایی شناسی فضایی مشخص گشت.

همانطور که می دانید اغلب مراجعه کنندگان به بیمارستان ها و محیط های وابسته به آن ها، با تجربه ی ترس و استرس همراه است. در این پروژه سعی بر این شد تا با حضور رنگ های روشن و خنثی، نور ملایم بدون خیرگی و استمرار نمایش کالاهای آرایشی و بهداشتی تا جایی که امکان داشت تنش را از این محیط دور سازند. با توجه به وضعیت اقتصادی فعلی و وظیفه معمار جهت حفظ رویکرد‌های پایداری در طراحی و اجرای این پروژه از باکس های ام.دی.اف، قوطی ها و فنس های فلزی، آیتم های نوری، شیشه های موجود در ساختمان قبلی و بعضا به صورت دست دوم خریداری شده بهره گرفته شده که در بهره برداری و کاهش هزینه های ساخت تاثیر بسزایی داشت. طراح با توجه به ابزارها و متریال های در دسترس تصمیم به شکل دهی بخش های مختلف پروژه و سازماندهی آن می نماید. از طرفی نیز با در نظر گرفتن بافت ضعیف اجتماعی موجود در منطقه متریال کاربردی الحاقی هم از متریال های ارزان و در دسترس و مواد قابل بازیافت استفاده شده است.

بهره گیری از تکه چوب های باکس های بسته بندی کابل فشار قوی در ساخت صندلی انتظار و یا کاربرد لوله های داربست قدیمی و غیرقابل استفاده در ساخت تابلوی داروخانه از مواردی هست که می‌توان به آن اشاره نمود. در آخر می توان اشاره کرد که بازسازی و طراحی داخلی داروخانه امین با کمترین هزینه ها و با بهره گیری از شیوه های ساخت و مونتاژ در کارگاه در بازه ی زمانی حدودا سه هفته اتمام و به بهره برداری رسید و با هماهنگی و برنامه ریزی فشرده صورت گرفته، داروخانه بدون تعطیلی فعالیت خود را در مکان فعلی ادامه داد.

اقتباسی از دانشنامه هنر معماری – خط معمار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ