بازسازی مطب دندانپزشکی آرمان

11

بازسازی مطب دندانپزشکی آرمان

بازسازی مطب دندانپزشکی آرمان

در این مقاله قصد داریم تا به بازسازی مطب دندانپزشکی آرمان نگاهی بیندازیم. پروژه ای که در شهر ساری قرار گرفته و توسط گروه معماری کاما طراحی و اجرا شده است.

عنوان پروژه: مطب دندانپزشکی آرمان

معمار: دفتر معماری کاما

معماران اصلی: بهزاد منشگر، ایمان شفیعی با همکاری لیدا بادافره

موقعیت: ایران، مازندران، ساری، میدان معلم، ساختمان اندیشه، طبقه سوم، واحد ۱۱

کارفرما: آرمان شفیعی

همکاران اجرایی: محمد جلالی فراهانی، پژمان معینی، مهدی فرید افشار، حامد فرید افشار

عکاس: استودیو دید (مسیح مستاجران، حکیم حمادی)

مساحت: ۷۰ متر مربع

تاریخ شروع و اتمام اجرا: بهار و  تابستان ۱۳۹۳

جوایز:

– طرح تقدیر شده در اولین دوره مسابقه دوسالانه معماری و معماری داخلی ایران
– رتبه سوم در اولین دوره جایزه معماری آسیا در بخش طراحی داخلی، کشور ترکیه، ۲۰۱۵

چالش اصلی

معماران این پروژه درصدد بودند تا به سوالی مهم پاسخ دهند:

چگونه می توان در مواجهه با یک فضای نامتعارف و غیرهمگن، بر اساس برنامه و عملکردها به ساختاری همگن و با حداکثر کارایی دست یافت؟ آیا می توان به جای امتداد وضعیت موجود، آن را به چالش کشید و رویکردی متفاوت را ارائه داد؟
درواقع آن ها در بازسازی مطب دندانپزشکی آرمان هم مانند بسیاری از ساختمان های دیگر، با نقشه ای با کنج های نامتعارف، قناسی ها و زوایاس متعدد، رو به رو بودند. معمولا در چنین شرایطی طراحان تلاش می کنند تا این نواقص را به گونه ای پنهان کنند. اما گروه معماری کاما تصمیم داشتند تا با اقدامی کاملا برعکس، بدون ایجاد تغییرات فیزیکی در سطوح موجود و یا حتی پوشاندن آن ها، محیطی جدید خلق کنند.

کانسپت

آن ها برای این کار فضای جدید مورد نظر خود را در دل فضای اولیه قرار دادند. این ایده ضمن حفظ محیط قبلی، کیفیات فضایی متفاوتی به آن می بخشید و هندسه ای ایجاد می کرد که باعث تفکیک حوزه های عملکردی می شد.

بر اساس این ساختار فضاهای خدماتی مانند آشپزخانه، سرویس بهداشتی، رختکن، انبار، فضای سبز و … در اطراف هندسه اصلی جای می گیرند و نوعی نظم در سر تا سر مجموعه ایجاد می شود.

به طور کلی می توان گفت در طرح جدید ارائه شده، توزیع فضاها بر حسب هندسه، روابط و عملکردها حول فضایی مرکزی شکل می گیرد که این فضای مرکزی در بخش ۱ ( سالن انتظار) یک فضای خالی است و در بخش ۲ ( اتاق معاینه) یک فضای پر و مثبت است.

در این پروژه ارتباط میان فضاها با یکدیگر درست مانند رمان هایی است که از تقاطع داستانی درون داستان دیگر شکل می گیرند و تلاقی فضاها درون همدیگر، نوعی پیوستگی فضایی ایجاد می کند. به گونه ای که هر فضا بنا به تلفیق و نفوذ در فضاهای مجاورش، کیفیات متفاوتی را برای خود به وجود می آورد.

استراتژی شبکه سازمان دهنده

به عقیده این گروه معمار، پروژه ای که یک زمینه پیچیده و نامنظم دارد می تواند به وسیله عوامل هندسی ظاهر متعارفی پیدا کند. مانند سازماندهی فضاها در معماری سنتی ایران که زمینه غیر هندسی خود را تبدیل به سلسله مراتب هندسی می کردند یا حتی  شبکه مرتب سازی در ریاضیات و برنامه نویسی کامپیوتری که می تواند به مرتب سازی رشته ی پیچیده ای از اعداد بپردازد.

این شبکه سازمان دهنده در طرح نهایی بازسازی مطب دندانپزشکی آرمان، شامل دو عنصر “تیر” و “ستون” است که در ترکیب با یکدیگر، اصطلاحا یک موتیف یا یک فرم اصلی تکرار شونده ایجاد می کند. این فرم به صورت های متفاوتی در هر گوشه از طرح تکرار می شوند و ریتم های متفاوتی را ایجاد می کند.

با این استراتژی، تغییر قابل توجهی  در مقیاس و ابعاد فضاها ایجاد شد. به این صورت که کاربر بر حسب نقطه دید خود تصاویری از فضا را می بیند که حاصل پیوستگی فضاهاست و ممکن است با ابعاد متفاوتی به نظر برسد. این تصاویر از لحاظ بصری مدام جلو، عقب می شوند و تجربیاتی از حرکت و سکون، روشنی و تیرگی، بزرگی یا کوچکی را به وجود می آورند.

متریال ها در بازسازی مطب دندانپزشکی آرمان

ساختار اصلی این موتیف از متریال چوب انتخاب شده است. این متریال باعث گرما بخشیدن به رنگ سفید زمینه و جذابیت طرح کلی می شود. معماران با این انتخاب نه تنها تلاشی برای پنهان کردن ساختار اولیه نکردند، بلکه اتفاقا تاکید دوباره ای به الحاقی بودن هندسه مورد نظر خود داشته اند.

جوایز

پروژه بازسازی مطب دندان پزشکی آرمان موفق به کسب رتبه سوم در اولین دوره جایزه معماری آسیا در بخش طراحی داخلی در کشور ترکیه و همچنین طرح تقدیر شده در اولین دوره مسابقه دوسالانه معماری و معماری داخلی ایران شده است.

nokav

نظرات بسته شده است.

nunc id leo. risus venenatis porta. commodo Donec felis ante.
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .