بازسازی فضاهای داخلی موزه سرامیک Princessehof توسط استودیو معماران داخلی i29 - معماری

بازسازی فضاهای داخلی موزه سرامیک Princessehof توسط استودیو معماران داخلی i29

0 30

استودیو معماران داخلی i29 که در شهرک Duivendrecht در کشور هلند مستقر هستند، از جمله استودیوهای طراحی معماری داخلی خلاق و پیشرو به شمار می آیند. بد نیست بدانید این استودیوی معماری با شعار We work for big brands and people with big ideas” مشغول به فعالیت است.

Egle Jacinaviciute از بنیانگذاران استودیو معماران داخلی i29 می گوید: “در دنیایی که بیشتر و بیشتر دارای حالتی مجازی است، فضای داخلی به یک هویت مستقل و ایده آل تبدیل شده است!”

از جمله پروژه های قابل توجه این استودیوی معماری، بازسازی فضای داخلی ساختمان موزه سرامیک Princessehof در شهر Leeuwarden می باشد. جالب است بدانید بازسازی فضاهای داخلی این ساختمان متعلق به قرن هجدهم میلادی، با جشن یکصدمین سالگرد تاسیس و راه اندازی این موزه و همچنین نام گذاری شهر Leeuwarden به عنوان پایتخت فرهنگی قاره ی اروپا در سال ۲۰۱۸ میلادی همراه بوده است! بد نیست بدانید شهر Leeuwarden به عنوان مرکز ایالت Friesland ، دارای جمعیتی ۱۲۰ هزار نفر می باشد. مردم در این منطقه از قرن دهم میلادی به طور مداوم سکونت داشته اند.

استودیو معماران داخلی i29 ، فضای ورودی و همچنین نمایشگاه های این موزه ی کهن را بازطراحی و بازسازی نموده است. معماران این پروژه چنین می گویند: “چالش اصلی و اساسی در بازطراحی و بازسازی این پروژه، طراحی یک فضای ورودی شاخص و دعوت کننده در قالب بنایی کهن و یادمان گونه بود! طراحی یک فضای داخلی بی‌ انتها که برای ایجاد حسی غافل گیر کننده در بطن این موزه جانمایی شده است.”

نحوه ی طراحی جدید فضای ورودی این موزه به گونه ای است که حس دعوت کنندگی ایده آلی را در ذهن مخاطبان خود فراهم می آورد و امکان بازدید از فروشگاه محصولات بومی و سنتی را نیز مهیا کرده است! لازم به بیان است طراحی رمپ‌ های ترکیب‌ شده با کف در هر بخش، امکان حرکت آسان معلولین را فراهم نموده است.

معماران این پروژه در ادامه چنین می گویند: “ما برای خلق یک تجربه متفاوت و غنی تمام فضاهای پروژه، تضادهای واضحی را ایجاد نمودیم! تضادهای که می تواند در ذهن مخاطب باقی بماند و یادآور تجربه ی بازدید از موزه سرامیک Princessehof باشد! این ویژگی بیشتر در رنگ های استفاده شده در فضاها قابل مشاهده است. به عنوان مثال، در طراحی فضای نشیمن و نوشیدن چای از اجزایی با رنگ‌ های شاد و سرزنده استفاده شده است، در حالی که در طراحی داخلی فروشگاه این پروژه، از سایه‌ های ملایم به رنگ خاکستری استفاده شده است تا به این ترتیب، تمام توجه مخاطب، بر محصولات متمرکز باقی بماند!”

در انتها لازم به بیان است استودیو معماران داخلی i29 برای طراحی فضای داخلی نمایشگاه این پروژه، پس از بررسی های بسیار و تعامل با برخی از هنرمندان معاصر، ترکیب‌ بندی جدیدی را برای کالکشن‌ های این موزه خلق کرد تا بتواند تجربه‌ ای واضح و برانگیزاننده برای بازدیدکنندگان را فراهم نماید. برای نمونه آن ها از رنگ های پرمخاطب و فراگیر در قرن هجدهم میلادی برای بازطراحی و بازسازی این پروژه استفاده کردند!

همچنین در یکی از فضاهای این موزه، اینستالیشنی نیز برپا شده است! فضایی تاریک که در آن جعبه‌ های سرامیکی سفید رنگ و روشن به سادگی بر روی هم قرار داده شده اند! بازدیدکنندگان به هنگام تجربه ی این فضا، در میان انبوهی از سرامیک ها محصور شده اند و گمان می کنند اشیا در هوا معلق است!

 

محمد سیمری،  کارشناسی ارشد معماری داخلی

آبگینه

معماری و زندگی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

porta. vel, elit. ut elementum id, elit.
× چطور میتونم به شما کمک کنم؟