اکسل اشپرینگر (Axel Springer)، یکی از قدیمی‌ ترین انتشارات کشور آلمان

0 40

اکسل اشپرینگر (Axel Springer)، یکی از قدیمی‌ ترین انتشارات کشور آلمان (Germany)، در حال رشد و تغییر شکل از یک رسانه چاپی به یک رسانه دیجیتالیِ تمام عیار است! شهر برلین (Berlin) به تازگی شاهد پرده برداری از ساختمان جدید این انتشارات بوده است. این بنا، هم نمادی برای این تغییر به حساب می آید و هم خود ابزاری مهم در مسیر این دگرگونی است.

اگر باور داشته باشیم که عمر رسانه های چاپی طولانی تر از آن است که در رقابت با رسانه های دیجیتال حذف شوند و اهمیت ذاتی رسانه های چاپی در دو مورد خلاصه می شود، یعنی تجسم ارزان و دسترسی فیزیکی آسان که هر دو نیز حاصل یک سلسله تلاش جمعی است، شاید بتوان تایید کرد که دفاتر معماری نیز شباهت هایی با اتاق خبر رسانه ها دارند! چرا که آن ها نیز عرصه ی مونتاژِ گروهی از منابع اطلاعاتی با یکدیگر و ابزار متفاوت برای ارائه ی آن ها هستند. با این نگرش بود که دفتر معماری هلندی OMA (پایه گذاری شده توسط رم کولهاس ، معمار هلندی) دست به کار طراحی پردیس جدید انتشارات اکسل اشپرینگر (Axel Springer) زد. آن ها طراحی ساختمانی را آغاز کردند که بنا بود هم شور و هیجان دفاتر کلاسیک را در خود داشته باشد و هم از سرعت و دقت عصر دیجیتال در راه بهبود کیفیت خود بهره ببرد!

هر طبقه از ساختمان جدید دارای یک محیطِ کار طراحی شده به شیوه سنتی است و دور تا دور آن را تراس هایی به هم پیوسته و شیشه ای در بر گرفته است. فضای مشترکی که از به هم پیوستن این تراس ها ایجاد می شود، جایگزین مناسبی برای محیط های رسمی اداری به نظر می آید.

چیزی که مردم از خارج این پردیس می بینند، یک ساختمان سه طبقه شامل سه عنصر اساسی طبقه ی همکف، فضای لابی و همچنین پل جلسات است! مورد آخر یعنی پل جلسات از نظر مردم عادی مهم ترین بخش ساختمان جلوه می کند! به این دلیل که مخاطبان و طرفداران اکسل اشپرینگر (Axel Springer) می توانند بر روی پل جلسات بایستند و روند کار این رسانه و کارمندان آن را تماشا کنند.

ساختمان جدید اکسل اشپرینگر (Axel Springer) در مقابل مقر اصلی این انتشارات بر پا شده است؛ واقع در خیابانی به نام Zimmerstrasse که تا چند دهه ی پیش، غرب و شرق شهر برلین (Berlin) را از هم جدا می کرد. امروزه اما این خیابان تاریخی قاره ی اروپا شاهد حضور ساختمانی است که تلاش می کند برای تمام سوال هایی که حتی هنوز مطرح نشده اند نیز پاسخی ارائه دهد.

منبع:

archdaily.com

نادیا کریمی – ابگینه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ut Donec non risus. in tristique
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .

(تبلیغات هزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری کوتاه مدت است با تبلیغات در معماری و زندگی بیشتر دیده شوید )