انتشار فراخوان چهاردهمین دوره جایزه معماری آقاخان

جایزه ویژه بنیاد آقاخان تا‌کنون به سه معمار شاخص که عبارتند از رفعت چادرجی، حسن فتحی و جفری باوا اهدا شده است. از طرح‌های معماری دریافت‌کننده این جایزه می‌توان به برج‌های دوقلوی پتروناس در مالزی، کتابخانه اسکندریه در مصر، مسجد العباس در یمن، احیای شهر تاریخی بیت المقدس و… اشاره کرد. همچنین جایزه معماری آقاخان به برخی از طرح‌ها و پروژه‌های معماری و مرمت انجام شده در ایران نیز تعلق گرفته است که عبارتند از پروژه بازسازی بازار تبریز، طراحی پل طبیعت تهران، پناهگاه ساخته شده با کیسه شنی، شوشتر نو، باغ فردوسی در تهران، مرمت چهلستون، هشت بهشت و عالی قاپو در اصفهان و احیای چند بنای تاریخی در اصفهان و یزد و…
یکی از برنامه های شبکه توسعه آقاخان یا AKDN، توجه به شهرهای تاریخی جهان اسلام به منظور احیای این شهرها، هم از لحاظ فرهنگی و هم از لحاظ اجتماعی و اقتصادی است. این بنیاد در طول یک دهه‌ی گذشته، عملیات بازسازی مناطق تاریخی گوناگونی را از جمله در کشورهای مصر، افغانستان، سوریه، هند، پاکستان، مالی، تاجیکستان، تانزانیا و بوسنی و هرزگوین را در دستور کار خود قرار داده است. در حوزه‌ی موزه‌ها نیز،‌ برنامه‌ی توسعه‌ی تعدادی از پروژه‌های موزه و نمایشگاهی از جمله موزه آقاخان در تورنتو کانادا در دستور کار قرار دارد. همچنین حوزه‌ی موسیقی شبکه توسعه آقاخان نیز از نوازندگان سنتی جوامع مسلمان با هدف حفظ، انتقال و گسترش بیشتر موسیقی سنتی حمایت می‌کند.
و اما سرانجام فراخوان چهاردهمین دوره جایزه معماری آقاخان (۲۰۱۹-۲۰۱۷) منتشر شد. جهت حضور در این جایزه بایستی پروژه ارسالی شما، سه شرط اساسی را داشته باشید:
پروژه شما بین ۱ ژانویه ۲۰۱۲ میلادی تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۷ میلادی ساخته شده باشد.
حداقل یک سال از سکونت افراد و بهره برداری از پروژه شما گذشته باشد.
پروژه شما در کشورهای جهان اسلام بوده و قابلیت بازدید داشته باشد.

تمام پروژه‌های ساخته شده از طراحی یک ایستگاه اتوبوس تا طراحی آسمان‌خراش‌های بزرگ می‌توانند در این مسابقه شرکت کنند. همچنین در این دوره از جایزه معماری آقاخان آثاری که به منظر روستایی و فضاهای عمومی شهری توجه کرده باشند، تشویق ویژه خواهند شد. آخرین مهلت ارسال آثار روز ۳۰ اکتبر ۲۰۱۸ میلادی برابر با ۸ آبان ۱۳۹۷ شمسی است.

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ