استفاده از گوگرد مذاب در ترکیب بتن مریخی و ساختمان سازی در سیاره سرخ

0 7

گروهی از دانشمندان دانشگاه شمال غربی شیکاگو در ایالت ایلینوی توانستند نوعی بتن بسازند که قابلیت کاربرد در سیاره مریخ را داشته باشد. بتن مریخی از ترکیب خاک مریخ و گوگرد مذاب تشکیل میشود که از آن برای ساخت و ساز بر روی سیاره سرخ استفاده خواهد شد.

کاوشگر ناسا در سال ۲۰۱۲ بر روی مریخ فرود آمد و به دنبال آن یک موج وسیع از اشتیاق مردم برای مهاجرت به مریخ ایجاد شد و ثبت نام های زیادی برای مهاجرت به مریخ انجام شد. اداره کل ملی هوانوردی و فضا در سال های گذشته مسابقاتی را برای به دست آوردن مشخصات ساختمان های مریخی با استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی برگزار کرد و تقریبا تمام طرح های ارائه شده استفاده از ترکیبات سطح مریخ را به عنوان مصالح ساختمانی پیشنهاد دادند.

استفاده از گوگرد مذاب در ترکیب بتن مریخی و ساختمان سازی در سیاره سرخ

از اوایل قرن بیستم دانشمندان شروع کردند که از گوگرد به عنوان عامل چسبنده مواد مختلف در آزمایش های خود استفاده کنند، اما استفاده از گوگرد مشکلات خاص خود را داشت؛ حجم این عنصر در دمای پایین کاهش پیدا میکند، استحکام آن و موادی که با آن ساخته میشود پایین است و هنگامی که در خلا قرار میگیرد، دچار تصعید میشود و از حالت جامد به گاز تبدیل میشود. گروه دانشمندان ایلینوی برای برطرف کردن این مشکلات، بتن را با درصد های متفاوتی از گوگرد مذاب ساختند تا بتوانند سطح استقامت و شکنندگی آن را آزمایش کنند. آن ها در نهایت موفق شدند به ترکیبی مناسب از خاک مریخ و گوگرد مذاب و دیگر مواد دست پیدا کنند.

در ساخت بتن مریخی از آب استفاده نمیشود؛ چون که آب یک ماده کمیاب در مریخ است و بیشتر آب موجود بر روی این سیاره به صورت یخ است. این نوع بتن قابلیت بازیافت دارد و میشود آن را ذوب کرد و دوباره شکل داد. بتن مریخی در برابر اسید و نمک و دمای پایین مقاوم است و با محیط خشک و فشار جو مریخ سازگاری دارد. بتن مریخی پنجاه مگاپاسکال استقامت دارد و میتواند در شرایطی با بیشتر از سه برابر گرانش مریخ مقاومت کند.

آرمین رحیمی وند ، کارشناسی ارشد معماری منظر

آبگینه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

id Praesent quis eget nec facilisis et,
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .