طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

ادوارد مازریا (Edward Mazria) ، معمار آمریکایی مدال طلای AIA یا انستیتو معماران آمریکا سال ۲۰۲۱ میلادی را به خود اختصاص داد

22

ادوارد مازریا (Edward Mazria) ، معمار آمریکایی مدال طلای AIA یا انستیتو معماران آمریکا سال ۲۰۲۱ میلادی را به خود اختصاص داد! این مدال طلا به فردی اعطا می شود که آثار ارزشمند و قابل توجهی را پیرامون نظریات معماری و ساخت آن بر جای گذاشته باشدد! ادوارد مازریا (Edward Mazria) به سبب فعالیت گسترده در مبارزه با بحران های حاصل از تغییرات آب و هوایی، تلاش برای کاهش استفاده از انرژی های حاصل از سوخت های فسیلی و ایجاد انگیزه در جامعه ی معماری آمریکا برای برخورد صحیح با این پیشامدها موفق به دریافت این مدال شد! وی در دهه ی ۱۹۹۰ میلادی در تشکیل کمیته ی محیط زیست انستیتو معماران آمریکا ((AIA’s Committee on the Environment (COTE) نیز نقش پررنگی داشته است.

استودیوی معماری متعلق به ادوارد مازریا (Edward Mazria) از سال ۲۰۰۲ میلادی شروع به انجام تحقیقات و فعالیت های سودمند تحت عنوان Architecture 2030 نمود؛ Architecture 2030 بعد از مدتی به یک سازمان غیرانتفاعی بین المللی پیرامون طراحی و ساخت براساس تغییرات اقلیمی تبدیل شد.

وی علاوه بر تدریس در دانشگاه گوناگون از جمله دانشگاه نیومکزیکو و دانشگاه اورگان، به تالیف کتاب ” The Passive Solar Energy Book: A Complete Guide to Passive Solar Home, Greenhouse, and Building Design ” پیرامون استفاده از انرژی خورشیدی منفعل نیز پرداخت. شاید این سوال پیش آید که انرژی خورشیدی منفعل چیست؟

در پاسخ بایستی گفت ساختمان ها به دو صورت قادر به تامین نیاز حرارتی خود از خورشید می باشند:

  • فعال
  • غیرفعال یا منفعل

روش فعال یا Active Method

انرژی خورشیدی را به گونه ای دیگر از انرژی که کاربردی تر است، تبدیل می کند! معمولا این انرژی به انرژی گرمایی یا الکتریسیته تبدیل می شود. در داخل ساختمان ، از انرژی خورشیدی برای گرمایش، سرمایش یا جبران انرژی و هزینه های دیگر استفاده می شود. از جمله انواع گوناگون استفاده از انرژی خورشیدی به صورت فعال می توان به استفاده از آبگرمکن های خورشیدی و حمام خورشیدی، استفاده از کوره خورشیدی و استفاده از سیستم های فتوولتائیک (پنل های خورشیدی) و … اشاره کرد.

روش غیر فعال یا منغفل یا Passive Method

در خانه هایی با انرژی خورشیدی غیر فعال، دیوارها، پنجره ها و کف ها برای جمع آوری، نگهداری و پخش انرژی خورشیدی در فرم گرما در زمستان و بازتاب گرمای خورشید در تابستان عمل می کنند! برای نتیجه گرفتن از انرژی خورشیدی غیرفعال، بهترین کار استفاده و توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوا است. از جمله انواع گوناگون استفاده از انرژی خورشیدی به صورت غیرفعال می توان به بررسی آب و هوا و محیط اطراف سایت یک پروژه، انتخاب جهت و فرم مناسب برای یک ساختمان، طراحی دقیق ساختمان برای عملکرد مطلوب حرارتی و روش های محاسبه طراحی، استفاده از دیوار حائل سنگین (ظرفیت حرارتی بالا یا Thermal Mas wall)، دیوار ترومب (Trombe wall)، بالکن های خورشیدی یا فضای خورشیدی (Transparent Balcony)، حیاط مرکزی (Atrium) و پنجره ها و بازشوها اشاره کرد.

از جمله پروژه های ادوارد مازریا (Edward Mazria) می توان به طراحی و ساخت اقامتگاه های Stockebrand، موزه هنر و فرهنگ هند، پروژه Sol y Sambra و… اشاره کرد.

در انتها درباره انجمن معماران آمریکا (American Institute of Architects) مشهور به AIA بد نیست بدانید این انجمن، بزرگ ترین سازمان حرفه ‌ای معماری در ایالات متحده آمریکا می باشد و از سال ۱۸۵۷ میلادی تا کنون در توسعه قوانین و سیاست های فنی و آموزشی معماری در ایالات متحده آمریکا نقش اصلی و اساسی را ایفا کرده ‌است. این سازمان نزدیک به ۸۴۰۰۰ عضو دارد و در واشینگتن دی سی ، پایتخت ایالات متحده آمریکا قرار دارد.

منبع:

archdaily.com

architectmagazine.com – ابگینه

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

venenatis, Nullam tempus quis nec nunc consequat. sed dapibus id
کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ