طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

احیای یک بنای باستانی به صورت یک شبح

8

احیای یک بنای باستانی به صورت یک شبح

آثار باستانی و همچنین معماری کهن هر سرزمینی، همچون نگینی بر تارک تمدن بشری آن سرزمین می‌ درخشد. متاسفانه بسیاری از این شاهکارهای معماری به مرور زمان محو شده اند و اکنون تنها خرابه‌ هایی از آن ها برجای مانده است. اما در این بین، یک هنرمند ایتالیایی، راهی متفاوت و بسیار جالب توجه برای احیای یکی از این بناهای کهن ابداع کرده است؛ با ما همراه باشید.

آن زمان که خورشید آرام آرام در افق محو می شود و تاریکی بر همه جا مستولی می‌ گردد، بنایی باستانی همچون شبحی شفاف جان می‌ گیرد! بنایی که در “پارک باستان‌ شناسی سیپونتو” (Siponto) در ناحیه‌ ی پولیای (Pulgia) کشور ایتالیا واقع شده است. تکه‌ ای از معماری کهن، که به نظر می‌ رسد از دنیای مردگان باز گشته است و جانی دوباره گرفته است!

در گذشته‌ های دور، در این منطقه، ساختمانی باستانی و کهن قرار داشته است؛ یعنی کلیسایی متعلق به مسیحیان. این کلیسا که “Basilica di siponto” نامیده می‌ شده است، در قرن سیزدهم میلادی ساخته شده است و به عنوان یکی از مهم‌ ترین مراکز مذهبی این اسقف‌ نشین مورد توجه بوده است.

هنرمند مطرح ایتالیایی “ادواردو ترسولدی” (Edoardo Tresoldi) در همکاری با وزارت فرهنگ و میراث فرهنگی کشور ایتالیا دست به اقدام جالب توجهی زده است! این هنرمند خوش ذوق و خلاق، با استفاده از اسکلتی فلزی و همچنین شبکه‌ ای سیمی، بقایای این بنای باستانی را احیا نموده است و این سازه‌ ی کهن را به شکلی متفاوت به عموم بازدیدکنندگان نشان داده است. اکنون بازدیدکنندگان در میان شبحی از این کلیسا قدم می زنند و در میان دیوارهای شفاف و خیال‌ انگیز و همچنین در زیر گنبد سیمی آن به گذشته‌ های دور این سرزمین سفر می‌ کنند.

ستون‌ های رومی، گنبد و همچنین قوس های نیم‌ دایره‌ ای این سازه همگی با الهام از سبک معماری رومانسک (Apulian-Romanesque) شهر بندری سیپونتو (Siponto) ساخته شده‌ اند. در حقیقت لازم است بدانید این منطقه بیش از هر چیز دیگری، فقط و فقط با این سبک معماری شناخته شده است و مورد توجه قرار گرفته است.

در قرن سیزدهم میلادی و به دنبال وقوع یک زلزله ی مهیب، ساکنان محلی این ناحیه را ترک کردند و تنها سازه‌ های باستانی بناها برجای ماند. بناهایی که با گذشت ایام، رفته رفته دچار زوال شد و از بین رفت؛ و اکنون تنها خرابه‌ هایی از آنها بر جای مانده است. اکنون این منطقه به دلیل وجود همین بقایای تاریخی، محبوب و بسیار پر طرفدار شده است و البته از این کلیسای مهم هم، تنها بخش‌ هایی باقی مانده است که خوشبختانه به همت این هنرمند خلاق، مرمت و بازآفرینی شده‌ است.

بد نیست بدانید “ادواردو ترسولدی” (Edoardo Tresoldi) علاوه بر این کلیسا، در حال احیای بخش‌ هایی از این شهر تاریخی نیز می باشد که قدمت‌ آن ها به چیزی در حدود ۷۰۰ سال قبل باز می‌ گردد.

مریم اصلانی

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

leo. quis, lectus mi, ipsum suscipit sed ipsum dolor. vel, vulputate,
کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ