آیا تلسکوپ کپلر، اثراتی از تمدن بیگانه را کشف کرده؟

تلسکوپ فضایی کپلر که به دنبال شکار سیاره‌های فراخورشیدی است، رفتارهای عجیب ستاره ای را بررسی کرده که احتمالا بدلیل حضور تمدن های فرازمینی‌ بسیار پیشرفته در اطراف آن میباشد.

ستاره‌شناسان برای پی‌بردن به آنچه در فواصل بسیار دور وجود دارد، ناگزیر به دیدن و شنیدن آثار آنها هستند. برای این منظور از دو روش رصد نور و رصد امواج الکترومغناطیسی استفاده می‌شود که روش‌ها و تحلیل‌های پیچیده‌ و طولانی‌مدتی نیاز دارند. تلسکوپ کپلر برای یافتن سیاره‌هایی سکونت پذیر در خارج از منظومه شمسی در سال ۲۰۰۹ به فضا پرتاب شد. نحوه ی کار کپلر سنجش افت نورهایی است که در اثر عبور یک سیاره از جلوی ستاره و سد نور آن رخ می‌دهد. افت‌ نور‌هایی که به‌طور مرتب تکرار می‌شوند به معنی وجود یک سیاره خارج از منظومه‌ی شمسی ما هستند. اما تاکنون هیچ‌یک از ۱۵۰ هزار ستاره‌ای که زیر نظر گرفته شده، به اندازه‌ی ستاره‌ی KIC 8462852 دچار افت نور نشده‌ است. روش بررسی ستاره‌ها و سیاره‌های دوردست در ستاره‌شناسی، روشی متفاوت از رصد مستقیم و دیدن اجرام آسمانی است.

ستاره‌شناسان پس از بیش از ۶ سال تلاش برای درک رفتار ستاره ی KIC 8462852 که در فاصله ۱۴۸۱ سال نوری از زمین قرار دارد، اکنون به این نتیجه رسیده‌ا‌ند که احتمالا ابرسازه ای بزرگ توسط تمدنی بیگانه در اطراف این ستاره در حال گردش است. به طور معمول، ستاره‌شناسان برای پی ‌بردن به تعداد سیاره‌ها و اندازه آنها و مدت چرخششان به دور یک ستاره دور دست، فواصل زمانی‌ای را که نور این ستاره‌ها کم و زیاد می‌شود، اندازه‌گیری می‌کنند و سپس با محاسبات پیچیده، اندازه و مدار سیاره را تخمین می‌زنند اما درباره KIC 8462852 چنین کاری تقریبا غیر ممکن است.

یک سیاره به اندازه ی مشتری ‌بطور معمول باعث یک یا دو درصد کاهش نور ستاره ی خود می‌شود، اما نور این ستاره گاهی تا میزان ۲۲ درصد کاهش پیدا می‌کند که حکایت از عبور جرمی عظیم و عجیب از مقابل آن دارد. نکته دیگر این است که هیچ الگوی مشخصی برای کم و زیاد شدن این نور وجود ندارد و در نتیجه آنچه از بین ما و ستاره عبور می‌کند، مدار مشخص و روش گردش معینی ندارد.

یک تیم متشکل از دانشمندان دانشگاه ییل و دانشگاه کالیفرنیا برای این رفتار عجیب، مجموعه‌ای از نظریه‌ها را تهیه کرده‌اند که از میان آنها حضور حیات‌های پیشرفته و قدرتمند فرازمینی هم محتمل‌ است. جیسون رایت، محقق دانشگاه پنسیلوانیا، در این‌ باره گفت: «چنین تحولات و رفتاری تنها با این توجیه قابل توضیح است که آنچه از مقابل این ستاره عبور می‌کند، در واقع ابرسازه‌های فرازمینی‌ است که با صفحه‌های گسترده، مشغول جمع‌آوری انرژی خورشیدی هستند». او ادامه داد: «فرازمینی‌ها به‌طور معمول آخرین فرضیه‌ای هستند که در توضیحات و نظریه‌های علمی ممکن است در نظر گرفته شوند اما آنچه در اینجا مشاهده می‌شود تنها با چنین توضیحی قابل پذیرش است».

ستاره KIC 8462852 که از سال ۲۰۰۹ توسط یک تلسکوپ به‌طور مداوم در حال بررسی است، آن‌قدر در رفتارهای نوری خود غیرقابل پیش‌بینی و غیرمنظم است که هیچ نظریه‌ای نتوانسته این رفتار را در زمره فعالیت‌های طبیعی اخترشناسی قرار دهد. از جمله این نظریه‌ها، ایده‌ای بود که احتمال وجود فعالیت‌های بسیار زیاد و شدید دنباله‌دار در آن منظومه را مطرح می‌کرد و گرد و غبار ناشی از برخوردهای تصادفی این دنباله‌دارها را علت اصلی کم و زیاد شدن نور ستاره می‌دانست.

این نظریه با توجه به حجم نوری که ستاره KIC 8462852 از دست می‌دهد، غیرقابل پذیرش است و باید دنباله‌دارهایی به اندازه کره زمین با یکدیگر برخورد کنند تا شاید غبار لازم برای کاهش ۲۲ درصدی نور ستاره را فراهم کنند. اگر وجود ابرسازه‌های فرازمینی در این منظومه خورشیدی را بپذیریم، تکنولوژی این فرازمینی‌ها بسیار پیشرفته و غیرقابل تصور است چراکه آنچه امروز ما می‌بینیم در واقع کاری است که آنها ۱۴۸۱ سال قبل انجام داده‌اند؛ این یعنی قرن ششم میلادی در زمین.

حال دانشمندان تصمیم گرفته‌اند یک رادیو تلسکوپ عظیم را به سوی ستاره KIC 8462852 بچرخانند و از ژانویه تا پاییز سال ۲۰۱۶ (دی‌ماه ۱۳۹۴ تا مهر ۱۳۹۵) رفتارهای الکترومغناطیسی اطراف ستاره را زیر نظر بگیرند تا شاید بتوانند از امواج الکترومغناطیسی که به دست می‌آورند، فعالیت‌های تکنولوژیکی تمدن بیگانه را به اثبات برسانند. در صورتی‌که این رفتارها به اثبات برسد، آنگاه ما با بیگانگان هوشمندی مواجه هستیم که ۱۴۸۱ سال قبل از تکنولوژی امروز ما، بسیار پیشرفته‌تر بوده‌اند و مشخص نیست این‌ روزها در حال چه فعالیتی در کجای کائنات هستند.

منابع: washingtonpost , universetoday

کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ