آپارتمان مسکونی ناز

0 12

ساختمان از ابتدا ساختار ساده ای داشت؛ اصولاً هم قرار بود همین باشد؛ چرا که فارغ از آن بودیم کانسپتی سورئال را به اجبار به آن نسبت دهیم یا در پایان کار، کانسپت و مفهومی خوشایندِ جامعه برایش بیافرینیم! پتانسیل سایت، کوچه ای است که روبرو و در آکس زمین قرار دارد و محور دیدی ایجاد می کند که از بالادست، نما کاملاً تخت (Flat) دیده می  شود؛ فرصتی که می شد روی آن نقاشی بزرگی کشید و آن را نمایش داد.

از سوی دیگر محدودیت هایی که ضوابط شهرداری و خواسته های مالکین به ویژه در آپارتمان های کوچک تحمیل می کند، ما را بر آن داشت تا به جای مقابله با آن و نمایشِ کاذبِ بازی حجمی در عمق بسیار محدود، نما را کاملاً دوبعدی درنظر بگیریم. بدین ترتیب از یک سو پلان داخلی کیفیت فضایی خود را حفظ کرده و تحت تأثیر حجم سازی در نما قرار نگرفته است، و از سوی دیگر تابلوی متمایزی در نمای ساختمان به فضای شهری اهدا شده است؛ با این فرض برای نمایش اثری هنری درقالب نمایی شهری، آثار چه کسی می تواند بهتر از “موندریان” الهام بخش باشد؟

از آن گذشته می خواستیم ساختمان خاص، سفید و تمیز باشد تا در میان انبوهِ توده های قهوه ای و خاکستری و کثیف و فرسوده، جلوه نمایی کند. این گونه بود که بخش عمده ی نما که پلان فشرده ی واحدها پشت آن قرار دارد، با ترکیبی از خطوط مستقیم و سطوح مستطیلی شکل گرفت؛ دو متریال سنگ سفید و فلز تیره، کنتراست خوبی برای این اثر شهری ایجاد کرد. در مقیاس خرد نیز همچنان مجموعه ای از آثار هنری را می توان دید؛ اما این بار دستِ طبیعت است که تابلوهای یکپارچه ی سنگی را نقش زده است.

در قسمت پایین این “تابلوی شهری”، طبقه ی همکف با بیشترین عقب نشینیِ ممکن نسبت به گذر شهری، در قالبی متفاوت، همچنان این نقش را ادامه می دهد و همزمان دعوت کننده است و پرجاذبه برای رهگذران؛ در فضای داخلی نیز تنها به دنبال ایجاد یک فضای متناسب و یک پلان درست و کار کردی بودیم؛ چیزی که این روزها در عرصه ی ساخت و ساز شهری به ندرت دیده می شود. هرچه نزدیک تر شویم به بنا، چه در داخل و چه در نما، جزئیات و ریزه کاری های بیشتری جلب توجه می کنند، از بافت و متریال گرفته تا دیتیل های اتصال و نصب. خلاصه گوییم که فقط و فقط به دنبال ارائه ی پلان و فضای درست بودیم، نه کمتر و نه بیشتر!

معمار: استودیو معماری و منظر پایدار
تیم طراحی: بهراد تندروی، سیامک خاکسار، نیلوفر موسوی، علی محمدی اصل، آرتور پطروسیان.
سازه: مسعود پهلوان
مجری: یاشار حسینی
کارفرما: میرفتاح حسینی
محل پروژه: تهران، زرگنده، انتهای کوچه حیدری، کوچه ناز، پلاک 10.
کاربری بنا: مسکونی؛ 5 طبقه، 9 واحد
سازه : اسکلت فلزی
تأسیسات گرمایشی: پکیج
تأسیسات مکانیکی: داکت اسپلیت
زیربنا: 1440 مترمربع
زمین پروژه: 330 مترمربع
سال شروع و خاتمه: 1397-1395

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

accumsan ipsum mi, consectetur libero. Phasellus id
Open chat
از من بپرس
سلام ! هر سوالی که داری همین حالا بپرس !
تیم پشتیبانی ما 24 ساعته در خدمت شماست .