طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

آلخاندرو آراونا به عنوان رئیس هیئت داوران جایزه معماری پریتزکر انتخاب شد

60

آلخاندرو آراونا (Alejandro Aravena) ، معمار شیلیایی به عنوان رئیس هیئت داوران جایزه معماری پریتزکر (Pritzker Architecture Prize) ، از برترین جوایز معماری دنیا و به بیانی جایزه نوبل رشته ی معماری انتخاب شد! وی از ماه مارس سال ۲۰۲۱ میلادی و همزمان با چهل و چهارمین سال برپایی این جایزه، در این جایگاه فعالیت خواهد داشت. علاوه بر این، مانوئلا لوكا-دازیو (Manuela Lucá-Dazio)، مدیر اجرایی دپارتمان هنرهای تجسمی و معماری La Biennale di Venezia ، به عنوان مشاور جایزه و مدیر اجرایی بعدی تعیین شد.

لازم به بیان است جایزه معماری پریتزکر هر ساله به‌ منظور بزرگداشت معمار یا معمارانی زنده، که آثار ساخته ‌شده ی ایشان بر ترکیبی از صفات استعداد، بینش و تعهد دلالت دارد و به بشریت و محیط مصنوع از طریق هنر معماری، خدماتی قابل توجه و پیوسته کرده ‌اند، اهدا می ‌شود و این جایزه را جی آرتور پریتزکر ، کارآفرین آمریکایی و همسر وی سیندی در سال ۱۹۷۹ میلادی پایه گذاری کردند و خانواده پریتزکر (یکی از ثروتمندترین خانواده ‌های آمریکایی که اعضای آن در زمینه ‌های کارآفرینی و انسان ‌دوستی فعالیت دارند) و بنیاد هایت (شرکت بین ‌المللی هتلداری آمریکایی)، هزینه ‌های آن را تامین می‌ کنند.

به برنده جایزه معماری پریتزکر ۱۰۰٬۰۰۰ دلار آمریکا، یک گواهی تقدیر و از سال ۱۹۸۷ میلادی به بعد یک مدال برنز با طرحی الهام ‌گرفته از آثار لویی سالیوان (معمار آمریکایی قرن بیستم) اهدا می ‌شود که روی آن سه کلمه ی لاتین firmitas (ایستایی)، utilitas (کارایی) و venustas (زیبایی) یعنی سه کیفیت مطلوب معماری از نظر ویتروویوس، معمار روم باستان حک شده ‌است.

اما درباره آلخاندرو آراونا (Alejandro Aravena) بد نیست بدانید این معمار اهل سانتیاگوی شیلی، متولد سال ۱۹۶۷ میلادی می باشد. او معماری را نزد اساتید دانشگاه کاتولیکای کشور شیلی آموخت و دو سال پس از آن، یعنی در سال ۱۹۹۴ میلادی دفتر معماری شخصی خود را تاسیس کرد. آلخاندرو آراونا از سال ۲۰۰۱ میلادی، گروه معماری المنتال (ELEMENTAL) را پایه گذاری نمود و مدیریت اجرایی آن را نیز بر عهده گرفت. پروژه های این گروه با موضوع مسکن، فضاهای عمومی، زیرساخت ها و حمل‌ و نقل با تمرکز بر مسائل مربوط به منافع عمومی و تعاملات اجتماعی شکل گرفت و طرح‌ های آن در شیلی، ایالات ‌متحده آمریکا، مکزیک، چین و سوئیس به اجرا در آمد.  افزون بر این، آلخاندرو آراونا از ۲۰۰۹ میلادی تا ۲۰۱۵ میلادی، عضو هیئت داوران جایزه‌ معماری پریتزکر بود.

اهدای جایزه معماری پریتزکر به آلخاندرو آراونا در سال ۲۰۱۶ میلادی (در مقر سازمان ملل متحد، نیویورک)

او خود در سال ۲۰۱۶ میلادی، برنده جایزه معماری پریتزکر شد. وی چهل و یکمین برنده جایزه پریتزکر و اولین شیلیایی است که موفق به دریافت این جایزه شده است. همچنین وی به عنوان گرداننده بخش معماری دوسالانه ونیز در سال ۲۰۱۶ میلادی انتخاب شده بود. همچنین سخنرانی انگیزشی او در گردهمایی TED در سال ۲۰۱۴ میلادی در شهر ریودوژانیروی کشور برزیل بسیار مورد توجه قرار گرفت.

UC Innovation Center – Anacleto Angelini, San Joaquín Campus, Universidad Católica de Chile. Santiago, Chile 2014
Medical School, Universidad Católica de Chile. Santiago, Chile 2004
Monterrey Housing. Monterrey, Mexico 2010
Siamese Towers, San Joaquín Campus, Universidad Católica de Chile. Santiago, Chile 2005

وی در بهبود محیط شهری و مقابله با بحران جهانی مسکن تلاش فراوانی داشته است. شاید برجسته ترین فعالیت وی، طراحی و ساخت ۲۵۰۰ واحد مسکونی باشد که با سیاست های سکونتی دولت های کشورهایی که در آنجا کار می کرد، در هم آمیخته است و با یک رویکرد فرصت طلبی در قبال نیروهای بازار مسکن، توانست اثر عمیقی در جوامع با درآمد کم داشته باشد.

محمدسمیری – آبگینه

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

efficitur. dictum felis elementum Aenean venenatis, quis odio facilisis sit mattis luctus
کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ