طراحی و معماری و دکوراسیون داخلی

آسمان خراش ۶۴۲ متری Lakhta Center یا مرکز لاختا واقع در شهر سن پترزبورگ (Saint Petersburg) روسیه (Russia)، برنده جایزه جهانی Emporis Skyscraper (یکی از مشهورترین جوایز معماری بلند مرتبه سازی در جهان) شد

423

آسمان خراش ۶۴۲ متری Lakhta Center یا مرکز لاختا واقع در شهر سن پترزبورگ (Saint Petersburg) روسیه (Russia)،برنده جایزه جهانی Emporis Skyscraper (یکی از مشهورترین جوایز معماری بلند مرتبه سازی در جهان) شد! این ساختمان که با همکاری استودیوی طراحی روسی GORPROJECT و استودیوی RMJM طراحی شده است، چهاردهمین ساختمان بلند جهان به شمار می آید. در این رقابت جهانی، مرکز لاختا (Lakhta Center) از بین بیش از ۷۰۰ آسمان خراشی که در سال ۲۰۱۹ میلادی و با حداقل ارتفاع ۱۰۰ متر تکمیل شده بودند، جایزه بهترین طراحی را از آن خود کرد.

یکی از بزرگ ترین موفقیت های مرکز لاختا (Lakhta Center) در حوزه ی صرفه جویی در مصرف انرژی می باشد! این ساختمان شمالی، با کمک نمای دوتایی خود، علاوه بر اینکه به خوبی از عهده تنظیم دمای داخلی برآمده است، گواهینامه LEED GOLD را نیز در مرحله طراحی و به دلیل بهینه سازی ۴۰ درصدی در مصرف انرژی اخذ کرده است!

Lakhta Center (لاختا سنتر) نه فقط بلندترین ساختمان روسیه، که بلندترین برج اروپا نیز به شمار می آید! هیئت داوران Emporis Skyscraper در رقابت سال ۲۰۲۰ میلادی، تاکید زیادی بر فرم ساختمان داشتند؛ مبحثی که برج لاختا (Lakhta Center) در آن بسیار خیره کننده عمل کرده است. ساختار خارجی برج، شامل ۵ بال است که تا رسیدن به قله، در زوایای ۹۰ درجه دوران دارند! هدف طراحان پروژه این بود که به مخاطبان، تصویری مشابه با شعله های مشتعل در آرم شرکت Gazprom القا شود؛ چرا که شرکت Gazprom به عنوان بزرگ ترین شرکت نفت و گاز روسی، بیش از نیمی از هزینه های ساخت این برج را پرداخت کرده است! انتظار می رود که Lakhta Center (مرکز لاختا) در ۸۷ طبقه، به دفتر مرکزی این شرکت دولتی روسی تبدیل شود.

موارد قابل توجه پیرامون لاختا سنتر

  • لاختا سنتر از سال ۲۰۱۵ میلادی تا اکتبر سال ۲۰۱۶ میلادی، رکورد جهانی بالاترین حجم بتن ریزی بی ‌وقفه در سرتاسر دنیا را به نام خود ثبت کرد! کارگران لاختا سنتر در طی ۴۹ ساعت بطور بی ‌وقفه توانستند عملیات بتن ریزی در لایه زیرین پی و فونداسیون این آسمانخراش به حجم ۱۹۶۲۴ متر مکعب را به انجام رسانند!
  • برای احداث کامل مجموعه، ۴۰۰ هزار مترمکعب بتن مورد استفاده قرار گرفت!
  • زیر پی این آسمانخراش، عریض ‌ترین شمع جهان به قطر دو متر قرار داده شده ‌است!
  • بخش عمده نمای آسمانخراش از جنس شیشه مقاوم در برابر سرما (خمکاری شده سرد) است. برای ۱۳۰ هزار متر مربع از سازه و ۷۷ هزار متر مربع از برج شیشه استفاده شده ‌است. وزن هر شیشه در قسمت نمای سازه ۷۸۰ کیلوگرم است!
  • سرعت ساخت: ۱ طبقه در عرض ۶ الی ۷ روز.
  • ورودی اصلی ساختمان به صورت آرک (سقف قوسی شکل به سمت پایین) به ارتفاع ۲۴٫۵ متر است. طول آرک ورودی بدون سازه‌ های نگه دارنده، ۹۸ متر است.

لازم به بیان است برج Leeza SOHO در شهر پکن، رتبه ی دوم این رقابت جهانی را به خود اختصاص داده است. این پروژه به عنوان یکی از آخرین پروژه های زاها حدید، قبل از مرگ وی به شمار می آید. در رتبه ی سوم نیز، برج ۳۵ Hudson Yards در منطقه منهتن ایالات متحده آمریکا جای گرفته است! برج ۳۵ Hudson Yards در ۷۲ طبقه، بلندترین ساختمان مسکونی پروژه Hudson Yards به شمار می اید و شامل ۱۴۳ آپارتمان و یک هتل لوکس می باشد که در ۱۱ طبقه گسترش یافته است!

سابقه اهدای جایزه Emporis به سال ۲۰۰۰ میلادی باز می گردد. هیئت داوران این مسابقه، جمعی از متخصصان معماری از سراسر جهان می باشند که آسمان خراش ها را با توجه به معیارهای زیبایی شناسی و عملکردی ارزیابی می کنند. بد نیست بدانید پیش از سال ۲۰۰۰ میلادی، این جایزه با عنوان جایزه Skyscrapers.com شناخته می شد! از بین برندگان سال های گذشته Emporis می توان به برج جهانی Lotte در شهر سئول (Seoul) پایتخت کره جنوبی ، MGM Cotai در ماکائو (Macau ؛ شبه جزیره ای در دریای جنوبی چین) و برج VIA 57 West در شهر نیویورک (New York) ایالات متحده آمریکا اشاره کرد.

جالب است بدانید این نخستین بار پس از سال ۲۰۱۳ میلادی است که یک ساختمان روسی برنده جایزه Emporis می شود!

منبع:

archdaily.com

emporis.com

نادیا کریمی – ابگینه

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.

sem, ut luctus id Donec accumsan id ut consectetur massa dapibus
کمک نیاز دارید؟ چت از طریق واتساپ